Category: WYDARZENIA. AKTUALNOŚCI

MAGICZNA DŻUNGLA

ffbnjuyf24ikl

Festiwal Roślin Owadożernych – „Magiczna Dżungla” – Łódź. Wytrwali obserwatorzy mogą wypatrzeć jak roślina pochłania owada. Dla mniej cierpliwych wyświetlane są na telebimie filmy pokazujące te zjawiska. Wszyscy miło spędzają czas w otoczeniu przedstawicieli różnych gatunków tych osobliwych roślin a także innych okazów tropikalnej flory. Jest też na przykład barwna kolekcja storczyków. Można nawet zrobić sobie fotkę w charakterze ofiary pochłanianej przez roślinę a na kiermaszu zakupić roślinkę, która stanie się postrachem dla domowych much. Bliżej można też zapoznać się z osobliwościami tropikalnej fauny. Nie dziwi, że bezpośredni kontakt z wężem zbożowym, karaluchem „potworem” czy robalem, którego nazwy nie zapamiętałem, budzi spore emocje. Pewna pani nie wytrzymała napięcia wynikającego ze spotkania z ogromnym ślimakiem, gdy ten spokojnie spacerował po jej ręce. Nagle z okrzykiem, szybko odstawiła go na stolik. „Jakoś tak dziwnie na mnie spojrzał” – wytłumaczyła swoje zachowanie. Magiczną dżunglę w hali Expo przy al. Politechniki można jeszcze odwiedzić dzisiaj, w niedzielę (7. października ) w godz. 10-17.

Facebook; Foto Marek Kowal


STUDIO PLENEROWE RADIA ŁÓDŹ…

dfghi7trh4

…nadawało z lokalu PanKejk przy Rynku Manufaktury. Agata Gwizdałaprowadziła niedzielne studio na zakończenie Festiwalu Łódź Czterech Kultur . Zajrzałem tam na chwilę akurat w czasie gdy przez Rynek Włókniarek przetaczał się finałowy korowód teatru Pipototal. Zdjęcia z tych wydarzeń i info też na stronie radia: https://www.radiolodz.pl/…/47169-niedziela-z-radiem-lodz-na…

Facebook: Foto Marek Kowal


ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA

iiuyrr35789

Pooglądałem  zjawisko. Jedyna taka okazja w życiu. Poniżej Ksieżyca dobrze wyeksponowany był też Mars (zdjęcie pionowe).  Fotkowałem amatorsko i bez napinki. Dwusetką, w dodatku z ręki, więc wysokie czułości a za tym idą piksele i szumy.  Ale za to z kolegą i piwkiem.  Sporo osób zebrało się na retkińskiej Górze Śmieciowej i na łące u jej podnóża.

Facebook: Foto Marek Kowal


PÓŁKOLONIE W STRYKOWIE.

rtjljtr4uiitrel

W Strykowie półkolonie zorganizowała miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna a sfinansował Urząd Miejski. Rodzice płacą jedynie za obiady dostarczane przez firmę cateringową. Grupą 45 dzieci opiekują się trzy wychowawczynie. Codziennie na półkolonistów czekają nowe atrakcje np. spotkania z policjantami pod hasłem bezpieczne wakacje i prezentacja ich sprzętu, obserwowanie treningu najmłodszej sekcji motocrossowej na słynnym strykowskim torze.  Z dziećmi spotka się też znawca mitologii słowiańskiej, który utworył i udostępnia do zwiedzania „park skrzatów”. Oczywiście sama siedziba i sąsiedztwo strażaków, obserwowanie ich codziennych zajęć i sprzętu jest również dla dzieciaków interesujące. Właśnie strażacy przygotowali zajęcia  w ramach projektu ,,Kolorowy ŚWIAT żywiołów”  programu Działaj Lokalnie. Woda była tematem działań prowadzonych przez strażaków pod wodzą społecznika i naczelnika strykowskiej OSP, Łukasza Ciołka. Ich celem było to, by dzieci poprzez bitwę na baloniki wypełnione wodą odreagowały swoje emocje i powstałe napięcia, zbudowały pozytywny obraz samych siebie w grupie oraz zwiększyły poczucie własnej wartości. Biegając i przeskakując przez kurtyny wodne wzmacnialiły rozwój ekspresji ruchowej. Przede wszystkim było dużo dobrej zabawytym bardziej, że sprzyjała upalna pogoda i można było nawet użyć armatki wodnej zainstalowanej na dachu strażakiego wozu. Półkolonistów odwiedził też muzyk i lokalny celebryta Radosław Wałdowski znany jako Dj Jadzia. Potrafi on rozbawić najmłodszą publiczność choćby tylko przy użyciu akordeonu. Dzieci bardzo go lubią.

Facebook: Foto Marek Kowal


WYŚCIG SOLIDARNOŚCI I OLIMPIJCZYKÓW. CZĘŚĆ 2

wsol85042errtyiooiuytt

W Łodzi na ulicy Piotrkowskiej zakończył się kolarski 29 Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczyków. Ostatni etap wygrał Sylwester Janiszewski ( fot. 1 i 5 ) zarazem zwycięzca całego wyścigu. Adekwatnie do nazwy zawodów na mecie spotkali sie obecny i dawni przywódcy łódzkiego NSZZ SOLIDARNOŚĆ: Waldemat Krenc, Andrzej Słowik i Janusz Tomaszewski ( fot. 3 ) W trakcie całego wyścigu pojawiło sie też wielu dawnych olimpijczyków. Jan Tomaszewski siedział „jak na szpilkach” bo rwał się do oglądania mundialowego meczu Szwecja – Anglia. Miał jednak czas pogadać z innym olimpijczykiem Krzysztofem Sujką i pozować do zdjęć z fanami. Mistrz kolarski Jan Kudra wziął udział w dekoracji zwyciężców. Wymienił międzypokoleniowy uścisk dłoni mistrzów ze Zbigniewem Bródką ( fot. 2 ). Panczenista przyjechał z córkami a Waldemar Krenc z wnuczką, więc oczywiście udało mi się zrobić zdjęcie obudwu panom z dziewczynkami ( fot. 3). W dekoracji zwycieżców i uhonorowaniu sprzymierzenców wyścigu wziął też udział Marek Leśniewski a nad wszystkim górował siatkarz Edward Skorek Część 1 fotorelacji: http://marekkowal.pl/?p=11469

 Wyniki i informacje na stronie http://www.wyscig.com.pl/

Facebook: foto Marek Kowal


SMAK STUDIO

Ze smakiem urządzone wnętrze. Ze smakiem dobrana kolekcja pięknych przedmiotów, mebli i wzornictwa. Ten nowy, wyjątkowy showroom to przedsiewzięcie dwóch szykownych, uroczych pań. Jak mówią, postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce, tak po kobiecemu i zmaterializowały zamiłowanie do piękna i elegancji. SMAK STUDIO to nie tylko miejsce zakupów. Można tu będzie także skorzystać z porady dekoratora lub architekta wnętrz. Pytacie gdzie jest to miejsce? W Łodzi przy ulicy Narutowicza 16 ( naprzeciwko budynku telewizji ). Warto zajrzeć.

Facebook: Foto Marek Kowal


3 MAJA. STRYKÓW.

546843ttuu

Festyn patriotyczny nad zalewem. Były biegi i występy młodzieży z gminnych szkół, różne atrakcje, jak to na festynie. Młodzież odczytała treść Konstytucji 3 Maja. Starosta zgierski Bogdan Jarota i burmistrz Strykowa Andrzej Jankowski wraz z dziewczętami z zespołu Agat  poprowadzili poloneza. Atrakcją na zakończenie był koncert kapeli patriotycznego rocka Contra Mundum. Burza postraszyła , ale muzycy i fani wytrwali.

Facebook: Foto Marek Kowal


INNI ?

to to dfghjutrrghj

Jak postrzegamy Innego?. Jak my jesteśmy postrzegani przez Innych gdy sami stajemy się dla nich tymi Innymi. Jak przełamywać negatywne stereotypy, jak czerpać pozytywne doswiadczenia i wartości z odmienności Innych. Debatę zorganizowała Fundacja Kolorowo w łódzkim Centrum Promocji Mody.
Najpierw młodzież w grupach spotkała sie z mentorami: Tomaszem Gąsienica-Józkowym – stylistą, projektantem mody, dziennikarzem, Piotrem Kłysem – przewodniczącym Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. różnorodności i przeciwdziałania dyskryminacji Urzędu Miasta Łodzi. dr Moniką Kopytowską – językoznawcą w Uniwersytetu Łódzkiego i Joanną Podolską – dziennikarką, dyrektorką Centrum Dialogu Marka Edelmana,
Niezwykle pożyteczna dla uczniów była głęboka intelektualnie a prosta w przekazie debata między Janiną Ochojską – działaczką humanitarną, arcybiskupem Grzegorzem Rysiem – metropolitą łódzkim i Michaelem Schudrichem – naczelnym rabinem Polski. Po nich uwagę młodzieży skupił błyskotliwy Szymon Hołownia – dziennikarz i pisarz.
Debatę prowadzili ks. Krzysztof Niedałtowski (duszpasterz środowisktwórczych w Gdańsku) i Joanna Wiernicka-Zawisza (dziennikarka).
A wszędzie, w trakcie całej imprezy krzątała się Agnieszka Wojtas (Fundacja Kolorowo). Na co dzień dyrektorka i nauczycielka w prywatnej szkole Kornelówka. Od kilku lat w szkole tej uczą się dzieci syryjskiej rodziny , która znalazła bezpieczny azyl w naszym mieście.

Facebook: Foto Marek Kowal


KONCERT „DBAM O JAŚKA”

yyyyyyyyyyyyy

Są sytuacje kiedy szczególnie potrzebujemy życzliwości innych. Najbardziej wtedy gdy martwimy się o los chorego dziecka. Ten wieczór w Pałacu Młodzieży im. Juliana Tuwima na łódzkiej Retkinii upewnił śpiewaczkę operową, sopranistkę Annę Cymmerman, że otaczona jest gronem przyjaciół gotowych ją wesprzeć w trudnych chwilach.

Świadomosć, że synek Jasiek cierpi na zespół Aspergera jest dla jego mamy, pani Anny  powodem matczynych obaw i bólu, ogromnym wyzwaniem by na co dzień łagodzic skutki choroby. Przyjaciele postanowili dodać otuchy Annie Cymmerman. Uczynili to tak jak potrafią najlepiej. Artyści i fani oraz pracownicy placówki zebrali się na wspólnym koncercie. Przy okazji można było zakupić cegiełki na wsparcie leczenia Jaśka i wylicytować  prace plastyczne i fotograficzne a nawet tort, przekazane przez darczyńców.

Facebook: Foto Marek Kowal


SPORTOWIEC ROKU 2017. PLEBISCYT DZIENNIKA ŁÓDZKIEGO.

ddddddddddlllllkkk

W hotelu DoubleTree by Hilton odbyła się gala Plebiscytu Dziennika Łódzkiego Sportowiec Roku 2017.
Wyróżniono sportowców, trenerów i drużyny roku w każdym powiecie naszego regionu, nagrodzono Sportowca Roku i Trenera Roku 2017 w całym województwie łódzkim. Zwyciężyła siatkarka ŁKS Commercecon Izabela Kowalińska. Wyróżnieni zostali także: Michał Kołba (ŁKS Łódź, piłka nożna) Krzysztof Szewczyk (Olimp Łódź, karate) Hans Andersen (Orzeł Łódź, żużel) Adam Kszczot (RKS Łódź, lekka atletyka) Jagoda Gruszczyńska (UKS SMS Łódź, siatkówka plażowa) Piotr Giel (PGE GKS Bełchatów, piłka nożna) Martyna Wiankowska (UKS SMS Łódź, piłka nożna) Martyna Grajber (Grot Budowlani Łódź, siatkówka) Dawid Plichta (Master Pharm Budowlani Łódź, rugby) Aleksandra Urbańczyk (AZS UŁ PŁ Łódź, pływanie) Mateusz Bernatek (AKS Piotrków Trybunalski, zapasy) Sebastian Zieleniecki (Widzew Łódź, piłka nożna) Paulina Petri (Społem Łódź, kolarstwo) Karolina Kubiak (Proyama Łask, karate). Trójka  Trener Roku to Michal Masek (ŁKS Commercecon) Stanisław Kołodziejski (Proyama, karate) Jarosław Jagielski (Grembach, beach soccer).

Na gali byli obecni laureaci niektórych poprzednich plebiscytów a wśród nich Kazimierz Maranda – laureat pierwszego plebiscytu sprzed 47 lat.
Oto fotomigawki z gali.

Facebook: Foto Marek Kowal