Category: PLASTYKA, TEATR, FILM. KSIĄŻKA, FOTOGRAFIA

BUNTOWNICY CZTERECH KULTUR.

jkj23tg

16.09.2018. Festiwal Łódź Czterech Kultur. Wybitni i popularni aktorzy, Anna Dymna, Maria Gładkowska, Piotr Seweryński i Jerzy Trela czytali poezje Mariny Cwietajewej, Zuzanny Ginczanki, Bertolta Brechta i Juliana Tuwima. Zaśpiewała Iza Połońska a zagrał na akordeonie Leszek Kołodziejski, łódzcy artyści związani z Akademią Muzyczną w Łodzi. Prowadzenie i opieka artystyczna: Bronisław Maj. Zdjęcia i info także: https://www.radiolodz.pl/…/47177-krakowski-salon-poezji-w-r…

Facebook: Foto Marek Kowal


DEAMBULOSCOPIE. PLEMIĘ NA WYGNANIU.

vghr234y

Teatr Cie Pipototal . Festiwal Łódź Czterech Kultur . Rynek Manufaktury.
Zdjęcia także: https://www.radiolodz.pl/…/47184-francuski-teatr-pipotal-na…

Facebook: Foto Marek Kowal


BRONISŁAW OPAŁKO

8ouyrryiurrtuuu

Genowefa Pigwa dziś nie bawi. Genowefa Pigwa dziś nie śmieszy. Dziś smutek i żal. Odszedł Bronisław Opałko, popularny artysta kabaretowy, aktor, kompozytor i autor piosenek. Skromny i dobry Człowiek. Fotki mniej więcej z przełomu lat ’80 i ’90.

Facebook: Foto Marek Kowal


ROMAN KŁOSOWSKI (1929-2018)

fhkkfdv,p

Pewnie, że mam w swoim archiwum więcej zdjęć Pana Romana, ale natrafiłem tymczasem na te dwa negatywowe kadry z lat ’80. Zawsze wydaje się, że jest jeszcze czas, że to nie teraz, że to nie dziś, nie jutro… Już nie bedzie jego nowych zdjęć. Bardzo smutno…

Facebook: Foto Marek Kowal


STRYKOWSKIE FOTOWARSZTATY . BRATOSZEWICE, WIOSNA.

rtyiop7y3457

Stryków. Warsztaty fotograficzne prowadzone przez  Ośrodek Kultury i Rekreacji. Tym razem wybraliśmy się w okolice pałacu w Bratoszewicach.

Facebook: Foto Marek Kowal


FOTOWARSZTATY W STRYKOWIE

rryuiite24ui

Stryków. Stacja Kultura czyli filia Ośrodka Kultury i Rekreacji w odnowionym dworcu kolejowym. Rozpoczęlismy drugą edycję warsztatów fotograficznych. Mamy w tym roku do zrealizowania cztry cykle tematyczne. Najważniejsza jest oczywiście przyjemność z fotografowania i przebywnia w grupie. Przy okazji mogę podzielić sie z fotoamatorami swoim doświadczeniem. Fotografowaliśmy pierwsze oznaki wiosny nad strykowskim zalewem. W kilka osób wybraliśmy się też na koncert zespołu Moskwa do miejscowego Domu Kultury. W tą sobotę (14.04), jeśli pogoda pozwoli wybieramy się do Bratoszewic w okolice pałacu.

Facebook: Foto Marek Kowal


KONCERT „DBAM O JAŚKA”

yyyyyyyyyyyyy

Są sytuacje kiedy szczególnie potrzebujemy życzliwości innych. Najbardziej wtedy gdy martwimy się o los chorego dziecka. Ten wieczór w Pałacu Młodzieży im. Juliana Tuwima na łódzkiej Retkinii upewnił śpiewaczkę operową, sopranistkę Annę Cymmerman, że otaczona jest gronem przyjaciół gotowych ją wesprzeć w trudnych chwilach.

Świadomosć, że synek Jasiek cierpi na zespół Aspergera jest dla jego mamy, pani Anny  powodem matczynych obaw i bólu, ogromnym wyzwaniem by na co dzień łagodzic skutki choroby. Przyjaciele postanowili dodać otuchy Annie Cymmerman. Uczynili to tak jak potrafią najlepiej. Artyści i fani oraz pracownicy placówki zebrali się na wspólnym koncercie. Przy okazji można było zakupić cegiełki na wsparcie leczenia Jaśka i wylicytować  prace plastyczne i fotograficzne a nawet tort, przekazane przez darczyńców.

Facebook: Foto Marek Kowal


WOJCIECH POKORA. POŻEGNANIE

wwwwwwww

(1934 – 2018) Żal…

Facebook: Foto Marek Kowal


CZŁOWIEK W ZAGROŻENIU

żzzzzzzzzzz

Miałem już nie wracać do tych fotek z Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu”, które nieco się zdezaktualizowały. Zrobiłem je w okresie gdy przez ponad tydzień miałem zablokowaną możliwość umieszczania wpsów na moim profilu facebooka. Ale jest okazja. Ewa Żarska została laureatką kolejnej nagrody dziennikarskiej, tym razem w plebiscycie Stowarzyszenia MediaTory oraz Koła Naukowego Studentów Dziennikarstwa UJ za reportaż „Mała prosiła, by jej nie zabijać”. O problemach dziennikarki Polsat News z prokuraturą żądającą ujawnienia informatora i karzącą ją grzywnami napisałem tutaj: http://marekkowal.pl/?p=7840 . Podobne problemy miał Wojciech Bojanowski ( też tegoroczny laureat nagrody MediaTory ) autor reportażu o zabójstwie Igora Stachowiaka na wrocławskim komisariacie. Tymczasem prokuratura odpuściła, ale regionalny oddział związku zawodowego policjantów planuje go skarżyć.
Na Festiwalu Mediów wybrałem do obejrzenia projekcję czterech reportaży. 1) ” Droga przez piekło” Wojciecha Bojanowskiego o „dżungli”, obozowisku imigrantów atakujących ciężarówki pod Calais. 2) „Mała prosiła żeby jej nie zabijać” Ewy Żarskiej, która zdemaskowała pedofila opisującego w internecie dokonywane przez siebie porwania, gwałty i morderstwa dzieci. 3) „Nie tak sobie wyobrażałam starość” Daniela Liszkiewicza o starszej mieszkance Sosnowca, żyjącej w okropnych warunkach i obojętnych wobec tej sytuacji rodzinie, pomocy społecznej i policji. 4) „Dlaczego Boguś musiał umrzeć” Joanny Bukowskiej, o chłopcu którego leczenie z nowotworu rodzice powierzyli „szarlatanowi”, mimo że według lekarzy miał on duże szanse na wyleczenie. Po projekcji odbyło się spotkanie z autorami , w którym uczestniczyła też Kinga Wachulec współpracująca z J. Bukowską przy realizacji reportażu.

Facebook: Foto Marek Kowal


STRYKÓW. WARSZTATY FOTOGRAFICZNE. BARWY JESIENI

wwwwqqqq

Stryków. Stacja kultura, czyli filia Ośrodka Kultury i Rekreacji w odrestaurowanym dworcu kolejowym. W soboty przeprowadzam tu warsztaty fotograficzne dla fotoamatorów. Myślę, że wszyscy dobrze się razem bawimy. Zaglądają tu osoby dorosłe, jedna cała rodzina i tatusiowie ze swoimi pociechami. Zajęcia w terenie, spacer po mieście i wokół zalewu odbyliśmy w ramach poszukiwania kolorów jesieni. W poczekalni dworcowej można obejrzeć tego efekty, zdjęcia wykonane przez naszych fotografów. Nieco później pokaże je także w internecie. Tymczasem moje fotki zrobione w czasie tych zajęć.

Facebook: Foto Marek Kowal