Category: OSOBY

DLACZEGO REMIX NEKU ?

piwo dlugie

Tutaj; https://soundcloud.com/ne…/neku-chodz-ze-mna-na-serio-remix…Takie spotkania stanowią o urodzie życia. (Neku) Cypriana znam od zawsze. Nie ma taty. Gdy był mały to zdarzało mi się pomagać w sprawach życiowych jego mamie, koleżance mojej ówczesnej partnerki. Później zabierałem go na mecze i woziłem na treningi piłkarskie a nawet byliśmy razem pokopać.Także gdy mieszkał u cioci w Opocznie to, przyjechał do mnie pare razy. Po 2008 roku kontakt się rozluźnił. Chłopak pojechał na Cypr do swojej mamy, która tam pracowała a on uczył się i trenował. W lutym tego roku znów się odnaleźliśmy i spotkaliśmy na piwie. Wszak to już dorosły, ponad dwudziestoletni chłop. Wspominał wtedy, że kompletuje sprzęt by na poważnie spróbować sił w rapowaniu. Rozwija się. Będzie super.

facebook; Foto Marek Kowal


FADO W KOŚCIELE

tkllitre38

Spokojnie… Ksiądz Sondka nie śpiewał, tylko tak wygląda. Za to w łódzkim Kościele Środowisk Twórczych zaśpiewała mistrzyni portugalskiego fado Elsa Matos Gomes wraz z zespołem. Niezwykły koncert w niecodziennej scenerii. Trwa cykl imprez z okazji jubileuszu 25-lecia Kościoła Środowisk Twórczych. Ksiądz Waldemar Sondka , rektor tego kościoła to człowiek legenda, katolicki przewodnik duchowy łódzkich artystów i twórców kultury, założyciel i dyrektor Teatru Logos oraz Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej. Powszechnie lubiany i szanowany kapłan archidiecezji łódzkiej, także przez tych, którzy mają inne przekonania światopoglądowe.

fcebook; Foto Marek Kowal


ORIENTACJA NA ORIENT

rtiooo86432i[

Znów gra TU muzyka. Łódź, ul. Rewolucji 1905 r. 10.
Przed wielu laty był tu klub muzyczny Partes, później Szafa. Teraz jest TU. A zagrał TU Lucjan Wesołowski wraz z zespołem Orientacja na Orient w składzie: Jacek Kasprzyca – gitara, Adam Rozenman – instr. perkusyjne, Renata Sobczak – tampura i kij deszczu, Ireneusz Walczak – gitara. Muzyka przeplatana była tekstami libańskiego pisarza i poety Kahlila Gibrana zaczerpnięte z jego dzieła „Prorok”. W moim archiwum znalazłem zdjęcie sprzed ponad 30 lat, które zrobiłem Lucjanowi Wesołowskiemu w klubie studenckim PŁ, gdzie prezentował akurat ten sam projekt poetycko-muzyczny. Mam nadal w swoich zbiorach kasetę magnetofonowa, którą sprezentował mi wtedy Mistrz.
A podczas wczorajszego koncertu, w pierwszej jego cześci zaprezentowali się też goście, Anil Kumar z Pendżabu grajacy na tabli, młodziutka wokalistka Martyna Ordak i ekipa bębniarzy szkolonych w tej sztuce przez Lucjana.

Facebook: Foto Marek Kowal


FORTEPIAN WOLNOŚCI KOMENDARKA

kkhtrvll

Władysław Komendarek zagrał w altanie łódzkiego Parku Źródliska. Artysta, jest barwną postacią polskiej muzyki elektronicznej. Najpierw, na poczatku lat ’80 był klawiszowcem w zespole Exodus ( płyty: „The most beautiful day” i „Supernova” ). Potem nagrywał albumy autorskie (płyty analogowe, kasety, płyty kompaktowe), tworzył muzyke filmową, tetralną i elektroniczne transkrypcje muzyki klasycznej. Tym razem wystąpił w ramach projektu „Fortepiany wolności”. A jeszcze przy okazji ciekawostka: Władysław Komendarek jest potomkiem Michała Kleofasa Ogińskiego autora słynnego poloneza ” Pożegnanie Ojczyzny

Facebook: Foto Marek Kowal


KOMENDAREK ZAGRA W ALTANIE.

njhrsvnwnf

Znalazłem na stronie http://www.komendarek.art.pl/aktualnosci info o koncercie w altanie łódzkiego Parku Źródliska, 8. WRZEŚNIA 2018, godz. 12.00 (wstęp wolny). Władysław Gudonis Komendarek, legendarny klasyk polskiej muzyki elektronicznej. Wiele niesamowitych płyt solowych. Ja wspominam jego grę w zespole EXODUS. ( foto z tamtych czasów ).Dwie świetne płyty Exodusu z początków lat ’80: „Supernova”, a przede wszystkim „The most beautiful day” (reedycja 2000).Mam nadzieję, że koncert się odbędzie. Wpisywałem w wyszukiwarkę facebooka i googla. Nic mi nie wyskoczyło. Organizatorzy !! Nie zależy wam na rozpropagowaniu tego wydarzenia?

Facebook: Foto Marek Kowal


IMIENINY TATY

qfj;;iygk;;;

W niedzielę były imieniny mojego taty, Stefana. Taki dzień najlepiej spędzać w otoczeniu najbliższych, spotkaliśmy się zatem w gościnnych progach łódzkiej Restauracji Stary Rynek 2. Solenizant był oczywiscie główną postacią spotkania, ale znaczną część show zagarnął również jego 8-miesięczny prawnuk Julek 🙂

Facebook: Foto Marek Kowal


HENRYK DEBICH (1921-2001). STRING BEAT

996555679

Radio Łódź zaprasza na wydarzenie: „String Beat – słuchamy kultowej płyty w miejscu jej nagrania”. To płyta nagrana w 1975 r. przez Orkiestrę Polskiego Radia i Telewizji w Łodzi pod dyrekcją Henryka Debicha z okazji 25-lecia zespołu. Teraz album doczekał się winylowej reedycji. Henryk Debich był szefem orkiestry od początków jej istnienia. Na moim zdjeciu Maestro nagrywa właśnie w tym studiu, które później zostało nazwane jego imieniem. Przy okazji natrafiłem też na zdjęcia z Violettą Villas. W tle: po lewej Jarema Stępowski, popularny w tamtych czasach wykonawca piosenek w klimatach folkloru ulicy warszawskiej, na zdjęciu 3 po prawej Kazimierz Kowalski, bas, także dyrektor Teatru Wielkiego. Facet z aparatem to Paweł Nowak, mój ówczesny kolega redakcyjny. Info o imprezie (02.09.2018) na fanpage’u Radia Łódź i wydarzeniu.

Facebook: Foto Marek Kowal


KORA NA PRYWATNYM PRZYJĘCIU

iiutttuippput

Rok 1985. Myślałem, że zaginęły te fotki w pomroce dziejów, nie mogę tymczasem zlokalizować negatywów w swoich zbiorach . Dotarłem natomiast do wydruków. Lichej jakości ale są. Było to wesele moich przyjaciół w restauracji Malinowa łódzkiego Hotelu Grand. W tym samym hotelu przed zbliżajacym się koncertem rezydował zespół Maanam wraz z ekipą . Pomyślałem sobie, że byłoby niesamowitym wspomnieniem gdyby gwiazdy zajrzały na przyjęcie. Zaproszenie przyjęła Kora i basista Bogdan Kowalewski. Po toaście za szczeście nowożeńców, Kora cierpliwie podpisywała zaproszenia ślubne i fotografowała się z weselnikami. Było naprawdę bardzo miło. Na koniec pojawił się jeszcze perkusista Jarosław Szlagowski ( zdjecie ostatnie – przy szatni)

Facebook: Foto Marek Kowal


Z SZAFY KOWALA. WESTERPLATTE.

uutreer677iutt

Podczas przeglądania archiwum wpadły mi w ręce trzy fotki z czasów „słusznie minionych”. Jednocześnie z czasów, kiedy to nikomu nie wpadłby do głowy pomysł urządzania uroczystości na Westerplatte bez udziału żołnierzy. Mam też osobistą historyjkę na tą okoliczność. Jak zwykle w takich razach przepychał się tłumek fotoreporterów. Ja kucałem w pierwszym rzędzie. Gdy W. Jaruzelski już, już zbliżał się do nas maszerujac wzdłuż szeregu wojska, jakiś kretyn potrącił mnie kolanem w plecy. Machając rękami w pływackim stylu motylkowym ledwie wybroniłem się z opresji, by nie paść do stóp generała.

Facebook: Foto Marek Kowal


BRONISŁAW OPAŁKO

8ouyrryiurrtuuu

Genowefa Pigwa dziś nie bawi. Genowefa Pigwa dziś nie śmieszy. Dziś smutek i żal. Odszedł Bronisław Opałko, popularny artysta kabaretowy, aktor, kompozytor i autor piosenek. Skromny i dobry Człowiek. Fotki mniej więcej z przełomu lat ’80 i ’90.

Facebook: Foto Marek Kowal