Category: „FOTO ARCHIWUM” Marek Kowal

Z SZAFY KOWALA. ROZBITA LANCIA PAŃKI.

vgg22fhi

Oto wrak służbowej lancii, w której 7 października 1991 zginął prezes Najwyzszej Izby Kontroli Walerian Pańko. W Słostowicach na trasie szybkiego ruchu Warszawa-Katowice rządowa lancia zmieniając tor jazdy, przejechała pas zieleni, wjechała na jezdnię dla ruchu w przeciwnym kierunku i zderzyła się z nadjeżdżającym z naprzeciwka samochodem BMW. Kierowca Biura Ochrony Rządu, który przeżył, twierdził, że tuż przed rozpoczęciem wyprzedzania ciężarówki poczuł uderzenie innego pojazdu lub wstrząs, który spowodował utratę panowania nad pojazdem. Stało się to na na cztery dni przed planowanym przedstawieniem Sejmowi RP wyników kontroli związanej z aferą Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego. Skarb Państwa stracił z powodu tej pierwszej wielkiej afery III RP, 119,5 mln USD, Przy okazji niedawnej ekstradycji z USA Dariusza Przywieczerskiego, nazywanego „mózgiem afery FOZZ” odżyły dawne spekulacje na temat jej prawdziwego dna i tajemniczych śmierci osób zwiazanych z jej wykryciem. Pierwszy zmarł nagle inspektor NIK Michał Falzmann, który wykrył aferę a jego bezpośredni przełożony (co prawda dużo później) poniósł śmierć w wyniku pobicia. Zmarł też kierowca lancii. Na zdjęciach wraki lancii i bmw podczas oględzin. Na fot. 3 całkowicie urwany tył rządowej limuzyny.

Facebook: Foto Marek Kowal


ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY.

oz

Rockowisko. Łódź. 1983.

Facebook: Foto Marek Kowal


KOMENDAREK ZAGRA W ALTANIE.

njhrsvnwnf

Znalazłem na stronie http://www.komendarek.art.pl/aktualnosci info o koncercie w altanie łódzkiego Parku Źródliska, 8. WRZEŚNIA 2018, godz. 12.00 (wstęp wolny). Władysław Gudonis Komendarek, legendarny klasyk polskiej muzyki elektronicznej. Wiele niesamowitych płyt solowych. Ja wspominam jego grę w zespole EXODUS. ( foto z tamtych czasów ).Dwie świetne płyty Exodusu z początków lat ’80: „Supernova”, a przede wszystkim „The most beautiful day” (reedycja 2000).Mam nadzieję, że koncert się odbędzie. Wpisywałem w wyszukiwarkę facebooka i googla. Nic mi nie wyskoczyło. Organizatorzy !! Nie zależy wam na rozpropagowaniu tego wydarzenia?

Facebook: Foto Marek Kowal


HENRYK DEBICH (1921-2001). STRING BEAT

996555679

Radio Łódź zaprasza na wydarzenie: „String Beat – słuchamy kultowej płyty w miejscu jej nagrania”. To płyta nagrana w 1975 r. przez Orkiestrę Polskiego Radia i Telewizji w Łodzi pod dyrekcją Henryka Debicha z okazji 25-lecia zespołu. Teraz album doczekał się winylowej reedycji. Henryk Debich był szefem orkiestry od początków jej istnienia. Na moim zdjeciu Maestro nagrywa właśnie w tym studiu, które później zostało nazwane jego imieniem. Przy okazji natrafiłem też na zdjęcia z Violettą Villas. W tle: po lewej Jarema Stępowski, popularny w tamtych czasach wykonawca piosenek w klimatach folkloru ulicy warszawskiej, na zdjęciu 3 po prawej Kazimierz Kowalski, bas, także dyrektor Teatru Wielkiego. Facet z aparatem to Paweł Nowak, mój ówczesny kolega redakcyjny. Info o imprezie (02.09.2018) na fanpage’u Radia Łódź i wydarzeniu.

Facebook: Foto Marek Kowal


KORA NA PRYWATNYM PRZYJĘCIU

iiutttuippput

Rok 1985. Myślałem, że zaginęły te fotki w pomroce dziejów, nie mogę tymczasem zlokalizować negatywów w swoich zbiorach . Dotarłem natomiast do wydruków. Lichej jakości ale są. Było to wesele moich przyjaciół w restauracji Malinowa łódzkiego Hotelu Grand. W tym samym hotelu przed zbliżajacym się koncertem rezydował zespół Maanam wraz z ekipą . Pomyślałem sobie, że byłoby niesamowitym wspomnieniem gdyby gwiazdy zajrzały na przyjęcie. Zaproszenie przyjęła Kora i basista Bogdan Kowalewski. Po toaście za szczeście nowożeńców, Kora cierpliwie podpisywała zaproszenia ślubne i fotografowała się z weselnikami. Było naprawdę bardzo miło. Na koniec pojawił się jeszcze perkusista Jarosław Szlagowski ( zdjecie ostatnie – przy szatni)

Facebook: Foto Marek Kowal


Z SZAFY KOWALA. WESTERPLATTE.

uutreer677iutt

Podczas przeglądania archiwum wpadły mi w ręce trzy fotki z czasów „słusznie minionych”. Jednocześnie z czasów, kiedy to nikomu nie wpadłby do głowy pomysł urządzania uroczystości na Westerplatte bez udziału żołnierzy. Mam też osobistą historyjkę na tą okoliczność. Jak zwykle w takich razach przepychał się tłumek fotoreporterów. Ja kucałem w pierwszym rzędzie. Gdy W. Jaruzelski już, już zbliżał się do nas maszerujac wzdłuż szeregu wojska, jakiś kretyn potrącił mnie kolanem w plecy. Machając rękami w pływackim stylu motylkowym ledwie wybroniłem się z opresji, by nie paść do stóp generała.

Facebook: Foto Marek Kowal


BRONISŁAW OPAŁKO

8ouyrryiurrtuuu

Genowefa Pigwa dziś nie bawi. Genowefa Pigwa dziś nie śmieszy. Dziś smutek i żal. Odszedł Bronisław Opałko, popularny artysta kabaretowy, aktor, kompozytor i autor piosenek. Skromny i dobry Człowiek. Fotki mniej więcej z przełomu lat ’80 i ’90.

Facebook: Foto Marek Kowal


BENEDYKT JERZY HOŁDROWICZ

lkytddwtuolbder
Zwyczajnie mój dziadek Jurek. Jako młody chłopak brał udział w rozbrajaniu Niemców. Później wraz z innymi kolegami, studentami zaciągnął się ochotniczo do wojska by wziąć udział w wojnie 20-tego roku. Uhonorowany został Odznaczeniem „Polska swemu obrońcy 1918-1921”. Cenił sobie to odznaczenie. Przypięte było nawet do munduru, w którym brał ślub z naszą babcią Gienią czyli Eugenią ze Stawińskich. Załączyłem też dwa najstarsze zdjęcia dziadka – z pierwszej komunii i z harcerstwa. Dziadek przez całe życie służył Ojczyźnie. W latach 30-tych jako porucznik Wojska Polskiego pracował w sztabie obrony przeciwlotniczo-gazowej w Tomaszowie Mazowieckim . Zachowała mi się nawet bardzo zniszczona gazeta z 17.09.1933 roku, w której jest zapowiedź jego odczytu na ten temat. Są też zdjęcia z ćwiczeń. W 1939 roku walczył w kampanii wrześniowej w szeregach Armii Poznań. Ranny, trafił do niemieckiej niewoli. Zdjęcia, nieśmiertelnik, Nowy Testament ze stemplem obozowej cenzury i milicyjna przepustka pozwalająca mu wrócić z wyzwolonego oflagu Woldenberg do domu, to relikwie z tamtego okresu. Jako sanacyjny oficer liczył się z zagrożeniami ale wrócił do rodzinnego Tomaszowa Mazowieckiego, do żony i trzech córek. Kilka miesięcy leczył się z poobozowego wyniszczenia. Wrócił wychudzony, schorowany, bezzębny. Bał się, ale udało mu się uchronić przed ciężkimi represjami. Potem oddał się pracy dla pomyślności tej Polski która wówczas była, budowaniu przyszłości swoich córek, później wnuków. Na emeryturę odszedł ze stanowiska dyrektora jednego z tomaszowskich zakładów pracy. Zmarł w 1977 roku.
Córki: Barbara, Ewa – moja mama ( zm. 2004), Magdalena (zm. 2009). Wnuki: Marek czyli ja, Małgorzata Gabryelczyk, Piotr Dziubiński, Wojciech Terech, Barbara-Katarzyna Grygorczyk Kasia Terech. Prawnuki: Marcin Gabryelczyk, Ida Garstecka (Dziubińska), Damian Damian Gabryelczyk, Igor Dziubiński, Beata Grygorczyk, Nina Dziubińska, Oliwia Marek Kowal (Oliwka I Tata). Praprawnuk Julian Gabryelczyk. Jesteśmy dumni z naszego dziadka i z tego, że jesteśmy Polakami. Pamiętamy
Facebook: Foto Marek Kowal

POŻEGNALIŚMY KORĘ.

2ujkyrrt6766

Wczoraj pożegnaliśmy Korę. Na zdjeciach koncert Maanam z 11.10.2001 roku.

Facebook: Foto Marek Kowal


MACIEJ STRZELCZYK SPRZED LAT.

56788

W ramach archiwizowania swoich negatywów natrafiłem na zdjęcia Macieja Strzelczyka cenionego skrzypka jazzowego. Np. sześciokrotnie był uznawany przez magazyn Jazz Forum (w ankiecie Jazz Top) najlepszym skrzypkiem jazzowym w Polsce. Ten koncert odbył sie w początkach lat ’90 w łódzkiej Dziekance. Wraz z Maciejem Strzelczykiem zagrali: Witek Bączyk perkusja, Krzysiek Fetraś gitara, Staszek Michalak kontrabas.

Facebook: Foto Marek Kowal