Monthly archives: Październik, 2016

ŁKS – WIDZEW 2:2, 63 DERBY

63dsss

16.10.2016. 4 lata czekała piłkarska Łódź na kolejne derby. Tym razem odbyły się na poziomie III ligi. Jak zawsze było to sportowe święto, pełne emocji. Mecz transmitowała nawet TVP 3. Wszyscy zainteresowani już na pewno zapoznali się z opisami i statystykami w innych mediach. U mnie galeria zdjęć. Od 1980 roku „trochę” tych derbów fotografowałem. W miarę docierania do zdjęć w moim archiwum będę je publikował na stronie.

Jeszcze jedno. Po kilku latach nieobecności, obawiałem się nieco czy ktoś mnie tam jeszcze pamięta. Nie zawiodłem się. Kierownik klubu Jacek Żałoba, koleżeński profesjonalista sprawnie załatwił mi akredytację foto. Dziękuję… Zobaczymy jak będzie teraz na Widzewie…


„PIŁKA Z KLASĄ” POWSTANIEC DOBRA – LKS GAŁKÓWEK 3:0 VO

vossss

02.10.2016. Piłka nożna z klasą (tym razem z klasą B). Łódzka Klasa B grupa 3, Powstaniec Dobra – LZS Gałkówek 3:0 vo.  Tym razem nie udało się. Drużyna Gałkówka nie przybyła na boisko w Kopance, gdzie miał odbyć się mecz. Piłkarze Powstańca wraz z trenerem i kibicami wyglądali przeciwnika. Niektórzy kibice przywieźli nawet własne fotele. Przybył też „fanclub”, co prawda jednoosobowy, ale za to uroczy i ze stosownym szalikiem. Po odczekaniu kilkunastu minut nic innego nie pozostało sędziemu jak odgwizdać początek spotkania i jednocześnie jego koniec. Potem trener przeprowadził trening przy obecności kibiców. Mimo, że tym razem skończyło się walkowerem, to zdarza się to rzadko. Mecze w tej najniższej klasie rozgrywkowej (8 liga wliczając ekstraklasę), są równie pasjonujące jak spotkania na najwyższych szczeblach rozgrywek. Grają tu prawdziwi amatorzy, pasjonaci futbolu, Dają z siebie wszystko. Postanowiłem odwiedzać te boiska i przygotowywać galerie zdjęć z tych meczów. Podchodzę do tego z równą starannością jak kiedyś do meczów reprezentacji, Ligi Mistrzów czy Ekstraklasy. Mam z tego nie mniejszą satysfakcję. Zachęcam do kibicowania tym drużynom. Naprawdę warto. Wyniki, terminarze rozgrywek i adresy boisk można znaleźć na stronach lzpn.org ( okręg łódzki), laczynaspiłka.pl (cały kraj).


ANDRZEJ SZYMCZAK

szsss

Andrzej Szymczak (1948-2016) był legendarnym bramkarzem piłki ręcznej, jednym z najwybitniejszych zawodników tej dyscypliny w świecie.  13 października 1974 roku w Ljubljanie wystąpił w Reprezentacji Świata w spotkaniu z Jugosławią. Pochodził z Konstantynowa Łódzkiego, przez wiele lat związany był z klubem Anilana Łódź, jako zawodnik i trener. Brązowy medalista igrzysk olimpijskich, 229 razy wystąpił w reprezentacji Polski. Na niektórych zdjęciach uwieczniony wraz z równie zasłużonym zawodnikiem i trenerem Zygfrydem Kuchtą i  szczypionistą (wówczas) młodego pokolenia Lesławem Dziubą, też reprezentantem Polski. Andrzej Szymczak zmarł 6 września 2016 roku.

W miarę odnajdywania w moim archiwum następnych zdjęć, będę uzupełniał tą galerię i tworzył nowe, poświęcone zawodnikom i drużynie Anilany.


ZJEDNOCZENI STRYKÓW – SAND BUS KUTNO 3:1

zkssss

01.10.2016. Mecze drużyn z IV ligi są równie pasjonujące jak te z najwyższych klas rozgrywek. Piłkarze zostawiają na boisku całe „serducho”. Jak emocjonujące sytuacje czekają na kibiców w takich spotkaniach niech zobrazuje galeria zdjęć, którą przygotowałem podczas meczu Zjednoczeni Stryków – Sand Bus Kutno 3:1. Ciekawostką jest to, że zawodnikiem Zjednoczonych jest reprezentant Polski, który wystąpi na przyszłorocznym Mundialu. Polacy zakwalifikowali się do mistrzostw świata w piłce plażowej. Beach Soccer World Cup odbędzie się w dniach 27.04-07.05.2017 na Wyspach Bahama, a podstawowym piłkarzem reprezentacji jest własnie Tomasz Lenart. Tym razem kapitan Zjednoczonych zdobył dwie bramki. Ozdobą meczów są wykonywane przez niego rzuty wolne, których nie powstydziłby się sam Ronaldo. Jeden z goli padł własnie z wolnego.

Strykowianie, liczniej przybywajcie na stadion przy ul. Brzezińskiej kibicować swojej drużynie. Naprawdę warto.


TOMASZ ZIMOCH

zimsss

A któż to ten młodzian przeprowadzający wywiad z legendarnym, nieżyjącym już trenerem siatkarzy Hubertem Wagnerem. Tak, tak… Tytuł wpisu już wszystko wyjaśnił. To redaktor Tomasz Zimoch, powszechnie lubiany i szanowany dziennikarz i komentator sportowy. Lata lecą. Pozdrawiam kolegę mimo, że trochę się obawiam, czy po otwarciu lodówki nie wyskoczy z niej Zimoch zachwalając coś po 8,99 za kilogram. Natomiast, na pewno z „szafy Kowala” wyskoczą też inne zdjęcia pana Tomka gdy tylko na nie natrafię. – Panieee Turek!!! Niech pan dokończy to spotkanie!!!! Turku kończ ten mecz!!! – Obydwaj byliśmy w Kopenhadze na tym dramatycznym meczu Broendby – Widzew w 1996 roku, po którym łodzianie awansowali do Ligi Mistrzów.


ZJEDNOCZENI STRYKÓW – OMEGA KLESZCZÓW 3:1

zjosss

17.09.2016. Mecze drużyn z IV ligi są równie pasjonujące jak te z najwyższych klas rozgrywek. Piłkarze zostawiają na boisku całe „serducho”. Jak emocjonujące sytuacje czekają na kibiców w takich spotkaniach niech zobrazuje galeria zdjęć, którą przygotowałem podczas meczu Zjednoczeni Stryków – Omega Kleszczów 3:1. Ciekawostką jest to, że zawodnikiem Zjednoczonych jest reprezentant Polski, który wystąpi na przyszłorocznym Mundialu. Polacy zakwalifikowali się do mistrzostw świata w piłce plażowej. Beach Soccer World Cup odbędzie się w dniach 27.04-07.05.2017 na Wyspach Bahama, a podstawowym piłkarzem reprezentacji jest własnie Tomasz Lenart. Tym razem kapitan Zjednoczonych nie zagrał, ale był cały czas z drużyną.

Strykowianie, liczniej przybywajcie na stadion przy ul. Brzezińskiej kibicować swojej drużynie. Naprawdę warto.


ZBIGNIEW BONIEK

zbsss

Zbigniewa Bońka znają wszyscy. Jest on też jedną z najlepiej rozpoznawalnych w świecie postaci z naszego kraju. Doceniane są jego ogromne zasługi dla polskiej piłki nożnej, tak jako zawodnika jak i działacza. Własnie został wybrany prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej na drugą kadencję.

Miałem okazję zarejestrować obiektywem niektóre wydarzenia z jego kariery. Tymczasem prezentuję serię zdjęć z czasów występów na boisku, od samego początku gry w Widzewie, potem w reprezentacji. Na zdjęciach Boniek na boisku w meczu Polska – Hiszpania rozegranym na stadionie w Łodzi (1981 r.).  W 1983 roku Boniek grał w europejskich meczach pucharowych przeciwko polskim drużynom w barwach Juventusu Turyn.Traf chciał, że Widzew Łódź trafił na Juventus. Na zdjęciach z tego meczu:  Boniek pilnowany przez Wiesława Wragę. Zdjęcia barwne pochodzą ze stadionu Lechii. Na trybunach wśród kibiców był też obywatel Lech Wałęsa. Tak Bońka jak i Wałęsę publiczność przywitała owacjami. Skandowano „Solidarność” i „Lech, Lech”. Zbigniew Boniek wspomina to w wywiadach jako wielkie przeżycie.

Zbigniew Boniek miał wiele życzliwości dla dziennikarzy łódzkiej prasy szczególnie Głosu Robotniczego. Do tego stopnia, że red. Mieczysław Wójcicki miał swobodny wstęp do szatni reprezentacji po meczu, a przy jego boku i ja.Na jednym ze zdjęć, piłkarz mimo pomeczowego zmęczenia cierpliwie podpisuje książki o tematyce piłkarskiej, które miały być nagrodami dla czytelników Głosu.

Boniek zawsze z sentymentem i troską interesował się i interesuje losami łódzkiego Widzewa. Chętnie odwiedzał stadion i uczestniczył w okolicznościowych meczach upamiętniających widzewskie rocznice. Pamiętny był mecz Widzew Stary – Widzew Nowy, w którym dawne sławy spotkały się z drużyną, która znów nawiązywała do potęgi klubu. jednym z zabawnych elementów tego show, była żółta kartka, którą Z. Boniek wlepił ówczesnemu… sędziemu międzynarodowemu Alojzemu Jarguzowi. Jak widać na zdjęciach Zbigniew Boniek podczas okazjonalnych występów na Widzewie oblegany był przez fanów i miał dla nich wiele cierpliwości.

Będę uzupełniał tą galerię, także zdjęciami z nowszych czasów. Przygotowuję też osobne galerie obrazujące opisane tu wydarzenia oraz poświęcone innym piłkarzom uwidocznionym na tych zdjęciach. Są wśród nich m.in. Tadeusz Błachno, Andrzej Grębosz, Józef Młynarczyk, Andrzej Możejko, Marek Pięta, Kazimierz Przybyś,  Jan Tomaszewski, Roman Wójcicki, Władysław Żmuda i inni.


„PIŁKA Z KLASĄ” NER ŁÓDZKI – LZS II RÓŻYCA 1:4

nrsss

02.10.2016. Piłka nożna. Łódzka Klasa B grupa 3, NER ŁÓDZKI – LZS II RÓŻYCA 1:4, a więc piłka z klasą (tym razem z klasą B). Mecze w tej najniższej klasie rozgrywkowej (8 liga wliczając ekstraklasę), są równie pasjonujące jak spotkania na najwyższych szczeblach. Grają tu prawdziwi amatorzy, pasjonaci futbolu, Dają z siebie wszystko. Postanowiłem odwiedzać te boiska i przygotowywać galerie zdjęć z tych meczów. Podchodzę do tego z równą starannością jak kiedyś do meczów reprezentacji, Ligi Mistrzów czy Ekstraklasy. Mam z tego nie mniejszą satysfakcję.  Zachęcam do kibicowania tym drużynom. Naprawdę warto. Tym bardziej, że jak widać już na pierwszym zdjęciu sędziują tam (nie bójmy się tego słowa) uroczy sędziowie. Wyniki, tabele, terminarze rozgrywek i adresy boisk można znaleźć na stronach lzpn.org ( okręg łódzki), laczynaspiłka.pl (cały kraj). Zdjęcia są nieco inne niż zwykle, gdyż na sztucznych boiskach stadionu ChKS Łódź grywa się wieczorami przy prawie latarnianym oświetleniu.


„PIŁKA Z KLASĄ” STRUGA DOBIESZKÓW – HETMAN ŁÓDŹ 4:1

strhetsss

11.09.2016. Piłka nożna. Łódzka Klasa B grupa 3, Struga Dobieszków – Hetman Łódź 4:1, a więc piłka z klasą (tym razem z klasą B). Mecze w tej najniższej klasie rozgrywkowej (8 liga wliczając ekstraklasę), są równie pasjonujące jak spotkania na najwyższych szczeblach rozgrywek. Grają tu prawdziwi amatorzy, pasjonaci futbolu, Dają z siebie wszystko. Postanowiłem odwiedzać te boiska i przygotowywać galerie zdjęć z tych meczów. Podchodzę do tego z równą starannością jak kiedyś do meczów reprezentacji, Ligi Mistrzów czy Ekstraklasy. Mam z tego nie mniejszą satysfakcję. Zachęcam do kibicowania tym drużynom. Naprawdę warto. Wyniki, terminarze rozgrywek i adresy boisk można znaleźć na stronach lzpn.org ( okręg łódzki), laczynaspiłka.pl (cały kraj).


ANDRZEJ WAJDA

wajsss

Andrzej Wajda (1926-2016). 9 października odszedł Mistrz.

W miarę docierania w moim archiwum do kolejnych zdjęć (także tych bardziej współczesnych) galerię będę uzupełniał.