Monthly archives: Listopad, 2016

ANDRZEJ SZULC. WIDZEW ŁÓDŹ

ssss

Ostatnio sporo zdjęć ze wspaniałego urlopu w Tajlandii pokazuje na facebookowym profilu Andrzej Szulc. Ja wspominam go jako wybitnego piłkarza Widzewa, grającego w składzie tej drużyny w latach 1986-93 z roczną przerwą na pobyt w bydgoskim Zawiszy. Później jeszcze fotografowałem pana Andrzeja przy innych okazjach. Np. wtedy gdy był menedżerem znanego lokalu gastronomicznego przy Piotrkowskiej lub na koleżeńskich spotkaniach byłych piłkarzy Widzewa. Te zdjęcia też są gdzieś w mojej szafie. Gdy na nie natrafię to opublikuję.


STRAŻNICY CIEPŁA.

sssss

Pracownicy łódzkich elektrociepłowni stracili cierpliwość.  Tym bardziej, że zbliża się najintensywniejszy  sezon grzewczy i chcieliby uchronić łodzian przed zagrożeniem przerwania dostaw ciepła, bo może zabraknąć najbardziej doświadczonych i oddanych swej pracy fachowców. Wyszli na ulicę, by zamanifestować przed Urzędem Miejskim swoje zaniepokojenie polityką nowego prezesa łódzkiego oddziału Veolii, Jerzego Kaka. Bez prób mediacji próbuje on odebrać pracownikom przysługujące im świadczenia zawarte w układzie zbiorowym, doprowadzić do redukcji i zwolnień. Strategiczne dla miasta elektrociepłownie przechodziły z rąk do rąk , ale żadni  prezesi, nawet z Francji czy dalekiej Brazylii nie odważyli się na takie pociągnięcia. Nie tylko kwoty oszczędności muszą się zgadzać na tyle by pan prezes z zarządem mogli pobrać niebotyczne premie. Ekonomiści XXI wieku o szerokich horyzontach maja świadomość, że nie tylko produkt i zysk są wartością dodaną, ale też delikatna tkanka społeczna tworzona wokół przedsiębiorstw przez pracujące tam załogi. Jest to wartość bezcenna dla kondycji miejscowej społeczności a nawet całego narodu. Nie wolno tego dewastować, tak jak stało się to już w elektrowni Połaniec, gdzie również działał prezes Jerzy Kak.

Manifestacje wspólnie zorganizowały wszystkie związki zawodowe działające w Veolii. Manifestując przed Urzędem Miejskim przekazali petycje do Pani Prezydent Łodzi, którą w jej imieniu odebrał rzecznik Marcin Masłowski. Potem związkowcy przemaszerowali pod Urząd Marszałkowski.

Zdjęcie prezesa Kaka pochodzi z materiałów prasowych firmy Veolia.


JAROSŁAW BERGER W BRAMCE.

ssss

Jarosław Berger na facebooku opublikował swoje zdjęcie z meczu, który rozegrano w 2002 roku na stadionie łódzkiego Startu między drużynami drużynami Reprezentacji Artystów Polskich i Przyjaciół Art-Domu. I to mnie natchnęło , by w mojej szafie poszukać zdjęć z tego wydarzenia. Wystąpiło wtedy wiele znanych postaci, ale dziś skupimy się na bramkarzu. Od razy potwierdzam jego przechwałki, że obronił rzut karny strzelany przez Cezarego Pazurę. Reporter przy tym był, są zdjęcia. A tak na marginesie to jako ówczesny fotoreporter Superexpressu miło wspominam współpracę z Jarosławem Bergerem, wówczas rzecznikiem komendy wojewódzkiej policję. Można ją określić dwoma słowami: profesjonalizm i koleżeństwo. A łatwo nie było, gdyż funkcję jaka pełnił jarek można określić jako typową pozycję ” między młotem a kowadłem”.

Przygotowuję galerię zdjęć na temat całego tego meczu rozegranego z okazji 10-lecia Art-domu.


ZAWODY STRAŻAKÓW OCHOTNIKÓW GMINY STRYKÓW.

ssss

Jeszcze jeden zaległy fotoreportaż z mojej najbliższej okolicy. 10 września w Lipce odbyły się zawody strażackie. Startowały męskie drużyny OSP ze Swędowa, Kiełminy, Dobrej, Lipki, Koźla, Gozdowa, Strykowa, Ługów i Warszewic oraz kobieca drużyna z Lipki. W rywalizacji wygrali strażacy ze Swędowa przed drużynami z Kiełminy i  z Dobrej. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali doskonała sprawność i przygotowanie do akcji gaśniczych. Widać, że z dużym zaangażowaniem trenują by podnosić swoje umiejętności. Doceniamy też ich ofiarność, odwagę i gotowość do ratowania sąsiadów w przypadku pożarów czy innych zagrożeń.


JAKA TO MELODIA?

ssss

Zespół ZOO. Koncert w łódzkiej Hali Sportowej przy ul. Worcella (obecnie Skorupki). Lata 80-te. Poznajecie wokalistę grupy?Tak, tak. Tytuł wpisu podpowiada. To Robert Janowski, znany z popularnego programu tv „Jaka to melodia”.


WARSZEWICE-CESARKA. ŚWIĘTO BĄKA.

ssss

Tym razem pokażę zdjęcia z niedawnej przeszłości, których jeszcze nie publikowałem. „Święto Bąka 2016”, które odbyło się 5 czerwca w naszej wsi, zaczęło się nad stawem. Ostatnio został zrekultywowany, powstał drewniany pomost z ławkami zwany przez miejscowych molo. Był też zarybiony. Jak wiadomo bąk to ryba popularna w stawach, stąd nazwa święta. Złowione przez wędkarzy ryby , były ważone a potem z powrotem wracały do wody. Po zawodach nad stawem impreza przeniosła się do remizy w Warszewicach. Honorowym gościom a wśród nich posłowi Andrzejowi Duninowi, staroście zgierskiemu Bogdanowi Jarocie i burmistrzowi Strykowa Andrzejowi Jankowskiemu udzieliły się swojskie klimaty i swobodnie poczuli się  w gronie mieszkańców Warszewic i Cesarki.  Odbył się konkurs na potrawy z bąka przygotowane przez koła gospodyń wiejskich z zaprzyjaźnionych sołectw oraz pasowanie na tegorocznego „bąkowego króla”. Nagrodzono dzieci biorące udział w konkursie „Złota rybka może wszystko”. Bawiono się wyśmienicie czemu sprzyjał „wypasiony” bankiet i ludowa muzyka grana oczywiście na żywo. Obowiązki gospodarza sprawował sołtys Kazimierz Piotrowski, hojnie częstując zebranych cudownym płynem, w którego składzie sok nie był najważniejszą ingrediencją, tym samym jeszcze bardziej „ocieplając” atmosferę zabawy.


JAKUB PAWLAK. ŚPIEWAK , INSTRUMENTALISTA.

ssss

Jakub Pawlak pochodzi z Niesułkowa pod Strykowem. Jest wykonawcą tzw. „piosenki artystycznej”.  Wykonuje utwory znanych poetów polskich, do których sam komponuje muzykę.  Ostatnio mogliśmy go posłuchać w Strykowie, gdzie uświetnił swoim minirecitalem wernisaż wystawy poplenerowej „Pejzaż malowany ziemi łódzkiej” ( http://marekkowal.pl/?p=1572 ).  Słuchacze byli pod dużym wrażeniem jego śpiewu z akompaniamentem nie tylko akordeonu, bo pan Kuba popisywał się też jednoczesną grą na tym instrumencie oraz na trąbce. Jak widać na zdjęciach pod wrażeniem był też pan Burmistrz.

Jakub Pawlak Jest laureatem  festiwali piosenki artystycznej w Polsce m.in. Grand Prix 33 Przeglądu Piosenki Aktorskiej 2012r, I Nagroda na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie 2011r, II Nagroda Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie 2011r, Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku 2012r, II Nagroda Finału Turnieju Poezji Śpiewanej OKR we Włocławku 2011.  Wygrał tez 20. Rock und Chanson Festival w Kolonii 2012 oraz zdobył tam Nagrodę Publiczności. Nagrał też interesującą płytę pt „Sezon”. Na yutube można wyszukać sporo jego występów. Warto posłuchać i rozejrzeć się za płytą.


Z SZAFY KOWALA. KRZYSZTOF MAJCHRZAK

ssss

25.11. podczas uroczystego otwarcia 21. Forum Kina Europejskiego Cinergia 2016 wyświetlony zostanie najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego „Las, 4 rano”, w którym główną role gra Krzysztof Majchrzak. Przed projekcją aktor odbierze Złotego Glana, nagrodę przyznawaną twórcom niezależnym, przeciwstawiającym się modom i trendom dominującym w kulturze popularnej. Szukałem w swojej szafie jakichś ciekawych zdjęć, ale tymczasem wpadły mi tylko te. Nie pamiętam nawet co to była za okoliczność. Sądząc po czarno białym negatywie i „afro” na głowie Mistrza to przełom lat ’80 i ’90.


LADY PANK. ZŁOTY SKŁAD

ssss

Lady Pank z lat 1982-1985: Jan Borysewicz, Paweł Mścisławski, Janusz Panasewicz, Edmund Stasiak i Jarosław Szlagowski. Tzw. „złoty skład”. Tak a propos najbliższego koncertu grupy w łódzkiej Wytwórni 25.11.16.


STRYKÓW. WYSTAWA IX PLENERU MALARSKIEGO. SPOTKAJMY SIĘ W POWIECIE ZGIERSKIM.

ssss

W Strykowie odbył się wernisaż wystawy IX Pleneru Malarskiego „Pejzaż malowany ziemi łódzkiej. Spotkajmy się w powiecie zgierskim” zorganizowanej przez tutejszy Ośrodek Kultury i Rekreacji wespół z Miejskim Ośrodkiem Kultury z Konstantynowa Łódzkiego. Zasadą tych plenerów jest to, że artyści z województwa łódzkiego, ale też z innych regionów Polski a nawet z innych krajów malują powiat, który zechce ich ugościć. Zaprezentowano obrazy stworzone przez 30 artystów zakwaterowanych latem w Dobieszkowie oraz 40 artystów uczestników pleneru otwartego. Organizatorzy oraz uczestnicy pleneru i wystawy podkreślali wyjątkowa przychylność i wsparcie udzielane dla tego wydarzenia przez burmistrza Strykowa, pana Andrzeja Jankowskiego. Jedna z plastyczek , pani Krystyna Olejniczak-Sobczak poszła w tej materii „na całość” i w swe dzieło „Droga przez Polskę do Strykowa” wplotła portret burmistrza. Nieco zakłopotany pan burmistrz żartował z radnym Andrzejem Janeczko, że raczej nie powiesi tego obrazu w urzędzie bo czułby się trochę jak Kim Ir Sen. Pan Andrzej Janeczko to nie tylko radny Strykowa i sołtys wsi Ługi, ale także popularny muzyk i artysta estradowy znany z zespołu Trzeci Oddech Kaczuchy. Sam również maluje a na wystawie jest też i jego obraz.
Dodatkową atrakcją wieczoru był występ Jakuba Pawlaka, śpiewaka, aktora, instrumentalisty. Jest on laureatem ważniejszych festiwali piosenki artystycznej w Polsce a pochodzi z Niesułkowa pod Strykowem właśnie.
Wśród zdjęć jest reprodukcja obrazu Małgorzaty Jasińskiej ” Zalew w Strykowie nocą”