Monthly archives: Luty, 2017

BIEG POWSTAŃCA W DOBREJ KOŁO STRYKOWA. CZĘŚĆ 1

biegbiegbieg

W rocznicę Bitwy pod Dobrą, Klub Biegowy Powstaniec organizuje popularne biegi oraz marsze z kijkami. W tym roku w zawodach wzięło udział ponad 330 osób. W IV Marszu Powstańca na dystansie 6 kilometrów wśród pań triumfowały: Małgorzata Janczyk, Joanna Balcerak-Kolasa i Agnieszka Ciołkiewicz. Wsród meżczyzn: Sławomir Kacprzak, Michał Ossa Osiński i Jakub Deląg. Do mety V Biegu Powstańca na trasie 10 kilometrów pierwszy dobiegł Maurycy Oleksiewicz przed Mateuszem Jaszczakiem i Mikołajem Bojko, a wśród pań wygrała Marta Bukowska, druga była Agata Matejczuk a trzecia Katarzyna Dąbrowska. W osobnych wyścigach startują również najmłodsi w trzech kategoriach wiekowych , przedszkolnej na dystansie100 metrów, 7-11 lat na 400 metrów i 12-16 lat na 800 metrów. Mimo, że przedszkolne szkraby z trudem wdrapywały się na podium zwycięzców, to wszystko odbywało się „na poważnie”. Tak im, jak i pozostałym triumfatorom zawodów puchary wręczali: Wojciech Brzeski, członek zarządu Powiatu Zgierskiego i Radosław Zaborowski, naczelnik wydziału spraw obywatelskich Urzędu Gminy Stryków, a więc przedstawiciele instytucji, które wydatnie wsparły organizatorów imprezy.
Na podium zawodów dziecięcych stanęli: w kategorii przedszkolnej Zuzanna Zelcer, Mateusz Bania i Krzysztof Bania. Dzieci starsze na podium to Maciej Duniec, Jan Dąbrowski i Beata Zelcer. Wśród młodzieży w wieku 12-16 lat wygrali Kacper Gawlik, Natalia Zatorska i Kacper Trociński.

Wsród zdjęć są też ciekawostki. Pokazują biegaczy trenujących z psami ze schroniska i zawodniczkę nr 261, która wiedziała jaki strój wyczynowy przywdziać by wzbudzić zainteresowanie fotoreporterów
Na razie tyle . Później przygotuję osobne wpisy dla każdej z kategorii zawodów dla dorosłych. Pokażę wtedy więcej zdjęć.

Spotykać możemy się też na profilu facebooka ” Foto Marek Kowal”


PATRIOTYZM, MIŁOŚĆ, POŚWIĘCENIE ( POWSTANIE STYCZNIOWE. BITWA POD DOBRĄ)

dddddddddd

Maria Piotrowiczowa walczyła do ostatka w obronie sztandaru powstańczego oddziału Józefa Dworzaczka. Okrążona przez kozaków, broniąc się rewolwerem i kosą jednego zabiła, drugiego raniła. Zabójcy długo pastwili się nad jej już martwym ciałem, tnąc szablami i pikami. Rannemu Konstantemu Piotrowiczowi, nie powiedziano o śmierci małżonki. Leczony z ran usłyszał dzwony, a ktoś powiedział, że to pogrzeb jego ukochanej Marii. Konstanty zmarł na atak serca. Rozniosła się jeszcze jedna tragiczna wieść: Maria była brzemienna, miała urodzić bliźnięta. Obydwoje pochowani zostali na Cmentarzu Starym przy ulicy Ogrodowej w Łodzi. W pobliżu ich grobowca pochowano też innych powstańców, którzy zmarli w Łodzi z powodu odniesionych ran.
Jak przekazują historycy, powstańcy nie zachowali podstawowych zasad działań partyzanckich i konspiracji, a nawet demonstracyjnie maszerowali przez wsie i miasteczka. Nie nam jedna teraz z perspektywy czasu oceniać ich wojskowe przygotowanie. Uszanujmy ich najwyższe poświęcenie w walce o wolność Ojczyzny, nawet gdy wydawała się beznadziejna. Uszanujmy miejsca w naszej najbliższej okolicy uświęcone ich przelaną kwia i najwyższą ofiarą.
24 lutego 1863 oddział Dworzaczka zaskoczony został przez rosyjskie wojsko w okolicy wsi Dobra pod Strykowem. Wywiązała się bitwa , w której Polacy ponieśli dotkliwą klęskę, blisko 70 z nich poniosło bohaterską śmierć. Większość z nich pochowano na cmentarzu w Dobrej a w 70. rocznicę bitwy na mogile wystawiono pomnik z napisem: „Niewolnym bohaterom 1863, wolni rodacy 1933”. Obok znajduje się tablica z wyrytymi nazwiskami pochowanych powstańców. Oto oni:

Bagiński Ignacy l.22 z Pabianic, Bielke Karol l.30 z Radogoszczy, Budziński Wincenty l.19 z Ozorkowa, Cichocki Jakub l.29 z Łodzi, Danielewicz Józef l.24 z Łodzi, Gromadzki Józef l.33 z Łodzi, Gruszczyński Antoni l.38 z łodzi, gruszczyński NN l.30 zŁodzi, Jankowski Ignacy l.39 z Łodzi, Kołosiński Józef l.20 z Pabianic, Komorowski Jan l.37 , Lelotowski NN l.46 z Rawy Maz., Małkowski Józef l.35 z Łodzi, MikulskiKsawery l.34 z Łodzi, Miłasiewicz Adolf l.17 z Krzywia, Orłowski Józef l.23 z Włocławka, Przybylski Ignacy l.30 z Łodzi, Przybylski Ksawery l.25 z Łisowic, Rokoszewski Dominik l.19 z Łodzi, Romelski Jędrzej l.26 z Łodzi, Rządkowski Wawrzyniec l.22 ze Zgierza, Salski Józef l.21 z Warszawy, Siatur Wojciech l.18 z Łodzi, Sobczyński Maks l.30 z Łodzi, Sopliński Antoni l.16 ze Zgierza, Szymański Mateusz ze Strykowa, Topolski Andrzej l.45 z Łodzi, Ulicki Ignacy l.22 z Łodzi, Wettlaufer Henryk Gotfryd l.26 z Łodzi, Wichrowski Antoni l.23 z Kolonii Skotnickiej, Wieczorek Karol l.18 ze Zgierza, Wilczyńska Antonina l.20 z Łodzi, Winiecki Tadeusz l.19, Wojciechowska Weronika l.19, Wolf Jakub l.21 z Łodzi, Zaborowski Teofil l.30, Zaur Aleksander l.20 z Sikawy k. Łodzi, Żakiewicz Maksymilian l.19 z Łodzi, czternastu NN poległych na polach wsi Dobra, Dobieszków, Imielnik, Kiełmina, Moskule.

W setną rocznicę bitwy w pobliskim kościele umieszczono tablicę ku czci poległych. Przy drodze między wsiami Ługi i Sosnowiec Pieńki upamiętniono miejsce śmierci Marii Piotrowiczowej ustawiając głaz z tablicą.

W Dobrej przez dwa dni odbywać się będą obchody upamiętniające rocznicę. Szczegółowe informacje o ich przebiegu na fot.5. W sobotę odbędzie Bieg i Marsz Powstańca. W niedzielę w kościołach, rzymskokatolicki i mariawickim w Dobrej odprawione będą msze. Potem w kościele rzym.-kat. młodzież ze Szkoły Podstawowej im. 24 lutego 1863 w Dobrej wystawi przedstawienie „Ocalić od zapomnienia”. Na cmentarzu przy mogile i pomniku powstańców odbędą się uroczystosci patriotyczne, na które zaprasza Burmistrz Strykowa.

Spotkajmy sie w Dobrej. Dla nas mieszkańców okolic Strykowa, to tuż tuż, za międzą, za laskiem, za drogą… A dla innych, mknących do skrzyżowania autostrad to tylko kilkadziesiąt minut zwłoki w podróży, które można poświęcić na patriotyczne refleksje. Wystarczy niedaleko zboczyć z trasy.. Zapraszamy.

Wpisy są też na profilu facebooka ” Foto Marek Kowal ”


MOSKWA NAGRYWA.

gumgumf

Moskwa, legendarna kapela polskiego punkrocka znów nagrywa. Nowy materiał powinien ukazać sie na płycie jeszcze w tym roku. Założyciela zespołu Pawła Gumolę zastałem w studio nagraniowym Radia Łódź. Wraz z realizatorem dźwięku Kamilem Bobrukiewiczem pracował nad wokalami nowych utworów. 9 kwietnia ’17  w Radio Łódź szykuje się koncert MOSKWA GRA JAROCIN, w którym wraz z kapelą zagrają też zaproszeni goście. Będe jeszcze o tym informował na swoich stronach. Najświeższe wieści na profilu facebooka Pawła Gumoli.

Możemy też się spotkać na moim profilu fb Foto Marek Kowal.


MAMMOGRAFIA POD KOŚCIOŁEM

mammmammmamm

Do szczególnie pożytecznych działań na styku sacrum i profanum doszło pod łódzkim kościołem katolickim przy ulicy Retkińskiej. Pomieszczenia pod kościelną nawą są wynajmowane. Wykorzystuje je między innymi centrum medyczne i apteka. Przed ich wejściem stanął ambulans, w którym przeprowadzano bezpłatne badania mammograficzne. Oczywistym jest, że sąsiedztwo świątyni przyczyniło się do szerszego rozpropagowania akcji i zachęcenia pań do badań. Oby jak najwieksza powszechność kontroli prowadziła do tego by atrybut kobiecości i macierzyńswa nie stawał się ogniskiem zagrożenia dla zdrowia i życia kobiet. Dołączyłem reprodukcje dzieł przedstawiających Madonnę z Dzieciątkiem trzech mistrzów: Jeana Fouqueta, Petera Paula Rubensa i Andrei Solario. Zdjęcia mammograficzne piersi pochodzą z innego ośrodka badań.

Możemy też spotkać się na profilu facebooka ” Foto Marek Kowal”


KOBRANOCKA W STRYKOWIE

kobrkobr

Przełknęliśmy niezłą pigułę od psychiatry… Spokojnie, spokojnie… to nie dom wariatów. To koncert Kobranocki. Autorem większości tekstów śpiewanych przez zespół jest Andrzej Michorzewski, lekarz tejże specjalności.  Dawka została dobrana prawidłowo, Bawiliśmy się świetnie, starsi, młodsi i najmłodsi fani kapeli. a „Kocham cię jak Irlandię” odśpiewaliśmy wszyscy razem. Cóż więcej trzeba? Kobranocka w świetnej formie i żywo reagujaca publiczność. Świetna impreza zorganizowana przez Ośrodek Kultury i Rekreacji w Strykowie. Niebagatelną sprawą jest też to, że wszystko „za darmochę”, podobnie jak równie udany koncert Golden Life , który odbył się tu jesienią.

Mozemy sie też spotkać na profilu facebooka ” Foto Marek Kowal ”


NEW YORK FESTIWAL. GOD ANIMALS

godgodgod

W przedostatniej edycji NEW YORK FESTIWAL zagrał łódzki GOD ANIMALS. Wysłuchałem tego dość osobliwego koncertu z dużym zainteresowaniem. Zerknijcie na zdjęcia…

Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzycznych zorganizowany przez łódzki Klub Muzyczny NEW YORK  zbliża się do wielkiego finału. Festiwal wymyślony został dla zespołów i artystów , którzy nie wydali jeszcze oficjalnie płyty i nie są związani z żadną wytwórnią płytową. Z nadesłanych zgłoszeń organizator wybrał zespoły, które prezentują się na scenie klubu muzycznego „New York” w trzech kategoriach – ROCK, BLUES, JAZZ. Warunkiem uczestnictwa jest zaprezentowanie 45 minutowego materiału. Po każdym koncercie głosuje publiczność, decydując tym samym kto zagra w finale. 22 lutego 2017, podczas koncertu finałowego najlepsze zespoły oraz zwycięzcę wyłoni profesjonalne jury złożone z organizatora, partnerów festiwalu, muzyków, oraz dziennikarzy muzycznych.

Zapowiadam te wpisy na profilu facebooka ” Foto Marek Kowal ”


NEW YORK FESTIWAL. CO Z TEGO.

cocococo

W przedostatniej edycji NEW YORK FESTIWAL zagrał zespół z Wielunia CO Z TEGO. Nie będę silił się na opisywanie muzyki słowami, dla mnie było super, świetnie się bawiłem. Zachęcam do obejrzenia zdjęć, które zrobiłem podczas tego występu.

Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzycznych zorganizowany przez łódzki Klub Muzyczny NEW YORK  zbliża się do wielkiego finału. Festiwal wymyślony został dla zespołów i artystów , którzy nie wydali jeszcze oficjalnie płyty i nie są związani z żadną wytwórnią płytową. Z nadesłanych zgłoszeń organizator wybrał zespoły, które prezentują się na scenie klubu muzycznego „New York” w trzech kategoriach – ROCK, BLUES, JAZZ. Warunkiem uczestnictwa jest zaprezentowanie 45 minutowego materiału. Po każdym koncercie głosuje publiczność, decydując tym samym kto zagra w finale. 22 lutego 2017, podczas koncertu finałowego najlepsze zespoły oraz zwycięzcę wyłoni profesjonalne jury złożone z organizatora, partnerów festiwalu, muzyków, oraz dziennikarzy muzycznych.

Zapowiadam te wpisy na profilu facebooka ” Foto Marek Kowal „.


STRYKÓW NA LODZIE.

lodlodlodlod

Strykowski zalew pokryty jest grubą warstwą lodu. Dla wędkarzy żadna pora roku nie jest przeszkodą. Teraz czatują przy przeręblach. Nikogo nie zachęcamy, a szczególnie najmłodszych na ślizgawkę po zamarzniętym stawie. Jednak pani Klaudia była w pełni bezpieczna gdy wywijała piruety pod czujnym okiem pana Darka. Nie tylko filmował jej łyżwiarskie popisy, ale też wypatrywał słabiej przemarzniętych wędkarskich przerębli, na których mogłaby się potknąć. Ścieżki spacerowe i rowerowe wybudowane wokół zalewu wykorzystywane są także zimą.

Wpisy zapowiadam kilkoma zdjęciami na profilu facebooka: Foto Marek Kowal


INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ. NOWA KSIĄŻKA. „JEST STRASZNIE DUŻO DOBRYCH LUDZI…”

IPNIPNIPNIPN

W sali pałacowej Instytutu Europejskiego w Łodzi ( dawna willa Schweikerta) zaprezentowano najnowszą książkę wydaną przez łódzki oddział Instytutu Pamieci Narodowej: „Jest strasznie dużo dobrych ludzi”. Autorzy, Leszek Próchniak i Milena Przybysz zawarli w tym monumentalnym dziele korespondencje i zapiski mieszkańców Łodzi i regionu z okresy stanu wojennego. Wiele tu korespondencji osób internowanych i ich rodzin, zdjęć, także z archiwów prywatnych oraz wycinków z prasy oficjalnej i podziemnej. Opublikowano też bezcenne fotokopie dokumentów, ulotek, grypsów, więziennych notatek i rysunków. Tak autorzy w skrócie zdefiniowali  bohatera tej ksiażki: ” Stan wojenny nie zniszczył ludzkiej solidarności, choć Solidarność została zamknięta w ośrodkach odosobnienia i wiezieniach. Jest strasznie dużo dobrych ludzi – to cytat z listu jednej z bohaterek książki, łodzianki, której w grudniową noc zabrano z domu męża. Ten trudny okres polskiej historii został ukazany w formie reakcji uchwyconych na żywo, utrwalonych w listach i dziennikach; mieszkańca Łodzi; internowanego członksa Solidarnosci; uczestnika demonstracji; wolontariusza ośrodka pomocy represjonowanym; nauczyciela broniącego godnosci pracownika polskiej oswiaty; rodzica drżącego o los dziecka zabranego z domu; nastolatka, który nie rozumie nieobecnosci ojca, osamotnionej żony i matki” . W willi Schweikerta spotkali się miedzy innymi uczestnicy tych wydarzeń( także członkowie ich rodzin). Między innymi na spotkaniu wspominała okes internowania Zofia Gromiec, której obszerna korespondencja z mężem zawarta jest w treści książki. Obecny był też legendarny przywódca łódzkiej Solidarnosci z tamtych czasów Andrzej Słowik.
Mam w tej książce swój, co prawda bardzo, bardzo, bardzo skromny udział. Wykorzystano foto z mojego archwum.

Wpisy zajawiane są też na moim profilu facebooka ” Foto Marek Kowal ”


Z SZAFY KOWALA. ANDRZEJ ADAMIAK. REZERWAT 1983

rrrrrrrrrrrrrrrrr

W łódzkim klubie Scenografia zagrał Rezerwat, kultowy zespół rockowego okresu burzy i naporu początku lat osiemdziesiątych. Przypomniało mi to, że mam „pod ręką” zdjecie z tamtych lat’. Zajrzałem także do mojej kolekcji winyli, a tam – 2 pierwsze tzw.longpleye. Nieco „zajeżdżone” płyty wrzuciłem na gramofon. Mam też w szafie fotki z pierwszej reaktywacji Rezerwatu i koncertu Radia RMF na Lublinku ( gdzies na przełomie wieków chyba? ). Gdy znajdę to też pokażę.