Monthly archives: Marzec, 2017

STRYKÓW. KOLOROWE KORALIKI.

kolkorkolkor

Panie uczestniczące w warsztatach rękodzielniczych w strykowskim Domu Kultury świetnie się wspólnie bawią. Spotykają się co kilka tygodni. Tym razem wyczarowywały wiosenne i wielkanocne cudeńka z kolorowych koralików.


PAWEŁ GUMOLA SOLO

gumsolsolsol

Paweł Gumola założyciel legendarnego zespołu pankowego Moskwa, tym razem zagrał solo. Przed występem w łódzkim pubie „Andrzeju nie denerwuj się” można było obejrzeć projekcję dokumentalnego filmu „Jarocin. Po co wolność”, w którym znaczną rolę odgrywa bohater wieczoru. Fani mogli posłuchać nowych utworów, ale także starych kawałków Moskwy w akustycznych lub bardziej kameralnych wersjach. Koncerty takie jak ten, są też okazją do pogadania z muzykiem, zrobienia sobie wspólnych fotek, a dla pankrockowych „fanów – kombatantów”  także okazją do wspomnień.

Teraz najbliższe koncerty solowe Pawła Gumoli, 21.04 w Ełku i 22.04 w Ostródzie. Natomiast Moskwa zagra już jutro w warszawskiej Hydrozagadce, a w naszej okolicy 9. kwietnia w Radio Łódź. Przypominam przy okazji, że Moskwa pracuje nad nową płytą.

Facebook: Foto Marek Kowal


STEPHEN KALTENBACH. PROTOKÓŁ ZAPRZECZEŃ.

kalllkalttt

W łódzkim Muzeum Sztuki otwarto wystawę Stephena Kaltenbacha, wybitnego artysty amerykańskiej sztuki konceptualnej. Znawcom tematu nie potrzeba żadnych wyjaśnień. Zainteresowani a mniej zorientowani znajdą sobie co trzeba w sieci. A najlepiej wystawę odwiedzić. Do 4 czerwca jest trochę czasu. Ode mnie, jeszcze takie dwie historyjki zgodne z realizowaną przez artystę strategią „protokołu zaprzeczeń”, opisywane przez niego samego. Pierwsza dotyczy złego malarstwa. Czym jest złe malarstwo? – zastanawiał się artysta. Odpowiedź znalazł w londyńskim salonie meblowym, gdzie była galeria „dzieł” pasujących do sprzedawanych tam kanap. Postanowił w ramach perfomansu odegrać rolę „złego malarza” i namalował 10 obrazów „kanapowych”, oprawił i zaoferował w galerii sklepu meblowego. Dyrektorka poradziła mu , by popracował jeszcze rok nad dziełami, a wtedy przyjrzy się im ponownie. Cóż okazały się niewystarczająco „złym malarstwem”. Druga historyjka dotyczy śladu na Ksieżycu. Kaltenbach wymyślił, że taki pierwszy ślad powinien mieć kształt bosej stopy. Stworzył więc ” Podeszwę Neala Armstronga”. Kauczukowy odlew wysłał do NASA i więcej już go nie widział. Jak sam napisał: ” Dawałem 90% szans na to, że wyląduje w koszu na śmieci i 10% na to, że inżynier z dziwnym poczuciem humoru, zabierze go do domu i doda do swojej kolekcji osobliwosci”.Stephen Kaltenbach uczestniczył w wernisażu swej wystawy a nasze miasto odwiedził wraz z rodziną.
.. Aa, i jeszcze jedna sympatyczna obserwacja. Niby nic, ale zjawisko nieczęste. Mistrz zaproszony przez redaktorkę do telewizyjnego wywiadu, przywitał się serdecznie z kamerzystą i dźwiękowcem. Zazwyczaj w takich sytuacjach są oni traktowani jak element obsługiwanego sprzętu.

Facebook: Foto Marek Kowal


ŁKS ŁÓDŹ – JAGIELLONIA II BIAŁYSTOK 0:1. III LIGA.

łksjagłłłłłłłłłłłłł

26.03.2017. Niestety, piłkarze Łódzkiego Kłubu Sportowego przegrali mecz z rezerwami Jagi. Mimo, że w dużynie z Podlasia roiło sie od zawodników występujących już w extraklasowej drużynie, to łodzianie prowadzili wyrównane spotkanie. Zdecydował karny.  Po tej porażcei ŁkS nadal przewodzi w III-ligowej tabeli. Okazją do rehabilitacji już w najblizszą niedzielę o godz. 16 w meczu z Pelikanem Łówicz na własnym stadionie. Na trybunie VIP wypatrzyłem trzech widzów „incognito”: Sebastiana Milę, Tomasza Wieszczyckiego i trenera Michała Probierza (obok pana w niebieskiej kurtce)… A za Sebastianem Milą, „znienacka” mój siostrzeniec Damian 🙂

Imponuje profesjonalne przygotowanie organizatorów do imprez na stadionie. Jest jednak uwaga. Trzeba,  chyba w porozumieniu z sędziami i obserwatorami PZPN, wyznaczyć inną strefę dla rozgrzewki zawodników rezerwowych. Nie może być tak, by znajdowała się ona między obiektywami fotoreporterów a polem karnym. Fotoreporterzy nie mają zbyt wielkiego wyboru. Po pierwsze, muszą też przebywać w określonej strefie, po drugie chcą mecz fotografować na tle trybuny wypełnionej kibicami a nie trawiastej skarpy.


WIDZEW ŁÓDŹ – PELIKAN ŁOWICZ 2:0. III LIGA.

widzpelwwwwpppp

25.03.2017. Widzew znów wygrał na nowym stadionie 2:0. Druga bramka strzelona w ostatnich sekundach doliczonego czasu spowodowała wybuch radości. Nie opanował się nawet trener Przemysław Cecherz i wpadł na boisko cieszyć się z piłkarzami. Szkoda, że cała jedna trybuna została na ten dzień zamknięta z powodu rac w meczu otwarcia stadionu. Wcześniej przygotowałem wpis o dawnych sławach Widzewa fetujących otwarcie nowego stadionu. Przed meczem z Pelikanem obserwowałem tych, którzy być może za kilkanaście lat będą mistrzami. Myślę o chłopcach trenujących w klubie, dla których uczestniczenie w wyprowadzaniu drużyn na boisko, jest niesamowitym przeżyciem.


WIDZEW. NOWY STADION, DAWNI MISTRZOWIE.

dmdmdmwidz

Przygotowałem jeszcze jeden wpis na okoliczność fety z okazji otwarcia nowego sezonu. Tym razem o dawnych mistrzach, którzy zawitali na stadionie. Wszystkich ich miałem okazję fotografować kiedys w akcji. Teraz przyszli zamanifestować ciągłość widzewskiej tradycji. Wzruszeni byli tak kibice jak i oni sami. Była też wdowa po legendarnym prezezesie Ludwiku Sobolewskim, pani Janina Rajchert-Sobolewska.  Z dawnych piłkarzy mozna by utworzyś dwie super drużyny. Najpierw na boisko wyszli: Sławomir Chałaskiewicz, Tadeusz Gapiński, Andrzej Grębosz, Piotr Haren, Krzysztof Kamiński, Tomasz Kmiecik, Zdzisław Kostrzewiński, Andrzej Kretek, Piotr Kupka, Andrzej Michalczuk, Józef Młynarczyk, Andrzej Możejko, Mirosław Myśliński, Zdzisław Ośmiałowski, Rafał Pawlak, Andrzej Pyrdoł, Wiesław Surlit, Andrzej Szulc, Mirosław Tłokiński, Wiesław Wraga, Zbigniew Wyciszkiewicz, Marcin Zając. ( Mam nadzieje, ze nikogo nie pominąłem.) Wsród nich pojawił sie też Trubadur, sławomir Kowalewski, autor piosenki o Widzewie. Po nich na boisku wkroczył prezes PZPN, Zbigniew Boniek, by dać swoje show, do którego zaprosił drugiego reprezentanta, uczestnika mistrzostwa świata, Józefa Młynarczyka. Najpóżniej na boisko wyszedł Przemysław Cecherz, brat Jarosława. Nie uczestniczył w fecie. Jako trener, przygotowywał widzewską drużynę do III-ligowego meczu z Motorem Lubawa.

Facebook: Foto Marek Kowal 


WIDZEW ŁÓDŹ – MOTOR LUBAWA 2:0. III LIGA

wimooooooo

No, mecz na otwarcie stadionu wygrany. Historyczną, pierwszą bramkę zdobył w 23 minucie Mateusz Michalski (fot. 9). I już po chwili wraz z kolegami mógł celebrować gola przed obiektywami fotoreporterów. A tych na stadionie tylu jakby to była Liga Mistrzów. Trenerzy obydwu druzyn przyznali, że wspaniała atmosfera stworzona przez ponad 17-tysieczna widownię nieco sparaliżowała ich piłkarzy. Ale widzewiacy muszą się przyzwyczaić. Wszak wykupiono 15310 karnetów, więc na  pełne trybuny można liczyć w każdym meczu.

Na zdjęciach miedzy innymi: sędzia Tomasz Radkiewicz (fot. 2), dla którego był to ostatni mecz w karierze. Na zdjęciu ostatnim podczas pomeczowej konferencji prasowej , w pierwszym rzędzie jak zwykle redaktor Bogusław Kukuć.

Facebook : Foto Marek


WIDZEW. NOWY STADION I STULETNIA TRADYCJA

stsdionstadion

Gdy starzy mistrzowie wkraczali na murawę boiska nowego stadionu wzruszenie ściskało gardła tak ich samych jak i tysięcy kibiców. O tych , którzy tworzyli historię klubu i przybyli na otwarcie przygotuję osobny wpis i galerię. Teraz migawki z tego święta, które zgromadziło nie tylko piłkarzy, działaczy, trzy pokolenia kibiców, ale też przedstawicieli innych dziedzin życia kultywujących widzewską tradycję. Był np. kompozytor MIchał Lorenc. Przy dźwiękach stworzonego przez niego tematu do filmu „Bandyta” sędziowie wprowadzaja obydwie dryżyny ma boisko.

Trzecioligowy mecz Widzew – Motor Lubawa odbył sie w niepowtarzalnej atmosferze stworzonej przez ponad 17 tysięcy kibiców. O tym meczu też niedługo osobny wpis i galeria.


ZJEDNOCZENI STRYKÓW – TERMY PODDĘBICE 3:2

zjzjzjterter

Piłkarska wiosna wróciła także na nasz strykowski stadion. Po ciężkim boju Zjednoczeni pokonali Termy Poddębice 3:2. Ciekawostką jest to, że zawodnikiem Zjednoczonych jest reprezentant Polski w futbolu plażowym , który wystąpi na Mundialu. Polacy zakwalifikowali się do mistrzostw świata w piłce plażowej. Beach Soccer World Cup odbędzie się w dniach 27.04-07.05.2017 na Wyspach Bahama, a podstawowym piłkarzem reprezentacji jest kapitan Zjednoczonych, Tomasz Lenart.


MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM. GMINA STRYKÓW.

tptptptp

Jak zapobiegać pożarom, jak postępować gdy on już powstanie, jakie działania podjąć zanim przybędzie Straż Pożarna. Młodzież z Gminy Stryków dysponuje bogatą wiedzą w tym zakresie. Pokazał to rozegrany w sali OSP Swędów Turniej Wiedzy Pożarniczej. Były to gminne eliminacje ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”. Wiedza taka zwiększa bezpieczeństwo nas wszystkich. Zaangażowanie młodzieży w ten turniej, zainteresowanie sprzętem gaśniczym i ratunkowym, daje nadzieję na to że część tych dziewczat i chłopców zasili wkrótce prężnie działające w naszej gminie oddziały Ochotniczej Straży Pożarnej, a może niektórzy wybiorą nawet taką drogę zawodową.

Uczniowie uczestniczący w turnieju sklasyfikowani zostali w trzech kategoriach wiekowych: szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Po pisemnym teście, jury konkursu wytypowało po trzech finalistów w każdej kategorii, którzy mogli wykazać się swą wiedzą podczas egzaminu ustnego. A oceniali ich najlepsi fachowcy tak z Ochotniczej Straży Pożarnej jak i z Państwowej Straży Pożarnej działających w Gminie Stryków. Jury działało w składzie: dh. Jan Strzelecki (przewodniczący), dh. Marian Łysoń (sekretarz), bryg. Bartłomiej Tomczuk, st. kpt. Adam Antczak. Ostatecznie zdecydowano, że w grupie szkół podstawowych kolejnosć była następujaca: 1. Aleksandra Burtka z ZS nr 2 w Bratoszewicach, 2. Małgorzata Maliszewska z SP w Dobrej, 3. Magdaleną Goździk ze SP w Koźlu. Najlepszym gimnazjalistą uznano Marcela Rutę z ZS nr 2 w Bratoszewicach przed Patrykiem Fortuną i Zuzanną Piotrowską. Wszyscy oni reprezentują ten sam Zespół Szkół nr 2 w Bratoszewicach. Szkołę ponadgimnazjalną mamy w gminie tylko jedną, Zespół Szkół nr 1 w Bratoszewicach. Wśród uczniów tej kategorii kolejność była następująca: 1. Piotr Wiśniewski, 2. Dawid Kołodziejski, 3. Karolina Wójcik. Zwycięzcy wszystkich trzech kategorii wystartują w powiatowych eliminacjach tego turnieju.

Zachęcam osoby ujęte na fotkach do swobodnego pobierania zdjęć na swoje komputery i udostęniania na portalach społecznościowych.

Facebook: Foto Marek Kowal