Monthly archives: Sierpień, 2017

ALLES. MIASTO DUCHÓW

allallall

Zespół Alles zagrał w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Koncert „Miasto duchów” poświęcony był ofiarom Litzmannstadt Getto. W tym przejmującym projekcje duetowi Alles towarzyszyła wokalistka Ola Kozioł.

Zespół ALLES tworzy dźwięki w klimatach electro-punk i industrial. Na scenę electro-minimal-synth wkroczył debiutancką płytą „Post”. Potem był singiel  „Union” i płyta  „Together we are alles” zawierająca utwory grup: Dezerter, Apatia, Post Regiment, Guernica y Luno w nowych, elektronicznych aranżacjach. Najnowszym wydawnictwem jest album „Culture”.

Przygotowałem także dwa inne wpisy poswięcone obchodom 73. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto i 75. rocznicy wielkiej szpery: „STACJA RADEGAST. PAMIĘCI DZIECI GETTA” i „CENTRUM DIALOGU. DWIE WYSTAWY”.

Facebook: Foto Marek Kowal


CENTRUM DIALOGU. DWIE WYSTAWY.

cdcdcdcdc

W ramach obchodów 73.Rocznicy Likwidacji Litzmannstadt Getto oraz 75.Rocznicy Wielkiej Szpery w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana otwarto dwie wystawy. W plenerze wystawę „WIELKA SZPERA – WRZESIEŃ 1942”, która informuje o akcji przeprowadzonej przez Niemców na terenie łódzkiego getta, w wyniku której wywieziono do obozów zagłady ponad 15 tysięcy osób, w tym ponad 5 tysięcy dzieci. W sali wystawowej wystawę „SŁUCHAJĄC KAMIENI” przygotowaną przez profesor Hilde Kramer z Uniwersytetu w Bergen (Norwegia). Pani profesor poprowadzi też warsztaty dla młodzieży, Każdy uczestnik otrzyma kamień, który przywoła pamięć o dziecku żyjącym niegdyś w getcie, wraz z informacją o jego imieniu i nazwisku oraz adresie, pod którym mieszkało. Kamienie zostaną sfotografowane w miejscach, w których dzieci mieszkały. Uczestnicy warsztatów zamieszczą w sieciach społecznościowych zdjęcia oraz teksty w których spiszą swoje przemyślenia i wrażenia, lub utwory o wszystkim, co ich w trakcie tych działań poruszy.

Info dotyczące tych obchodów także we wpisie „STACJA RADEGAST. PAMIĘCI DZIECI GETTA” i „ALLES. MIASTO DUCHÓW”.

Facebook: Foto Marek Kowal


STACJA RADEGAST. PAMIĘCI DZIECI GETTA.

radradrad

„O piątej rano potworny krzyk dobiegł od ulicy Wawelskiej. W pierwszej chwili to, co do nas dotarło, było jak upiorne, przeszywające echo, wieszczące coś przerażającego. (…) To wycie wybuchło z masy ludzi, przede wszystkim kobiet. Wszystkie krzyczały jakby jedna. (…) Wkrótce zobaczyłyśmy przez deszczułki w okiennicy naszego sklepu duże, podobne do ciężarówek wozy. Były załadowane niezliczonymi dziećmi, a za wozami szły matki, którym dzieci właśnie zostały odebrane. Kobiety oszalałe z desperacji i rozpaczy. duże, podobne do ciężarówek wozy. Były załadowane niezliczonymi dziećmi, a za wozami szły matki, którym dzieci właśnie zostały odebrane. Kobiety oszalałe z desperacji i rozpaczy.” -wspomina Sara Selver-Urbach.
W muzeum na stacji Radegast, z której wywożono Żydów do obozów śmierci odbyły się uroczystości główne 73.Rocznicy Likwidacji Litzmannstadt Getto oraz 75.Rocznicy Wielkiej Szpery. W obecności pani Ambasador Izraela w Polsce Anny Azari oraz władz miasta i województwa uczczono pamięć ofiar Litzmanstadt Getto a szczególnie dzieci. Między innymi, harcerki złożyły wiązankę kwiatów pod tablica „Pamięci dzieci getta”. Otwarto też wystawę „Zabrano nam dzieciństwo 1939-1945”. Wstrząsają archiwalne zdjęcia, dokumenty i relacje. Mnie najbardziej poruszył szczegół, ułamki rozbitych dziecięcych kubków znalezione przez archeologów na terenie getta. Być może dzieci piły z nich na krótko przed tym jak dotknął je okrutny los. Allgemeine Gehsperre czyli wielka szpera to akcja wywózki z getta dzieci, starców i osób chorych przeprowadzona na początku września 1942 roku. W jej wyniku Niemcy zamordowali w obozach zagłady 15685 osób, w tym 5860 dzieci. Blisko 600 osób, w tym zrozpaczonych rodziców broniących swych dzieci zamordowano już na miejscu, w getcie. Info o związanych z tym tematem dwóch wystawach Centrum Dialogu we wpisach „CENTRUM DIALOGU. DWIE WYSTAWY” i „ALLES. MIASTO DUCHÓW”.

Facebook: Foto Marek Kowal


WIDZEW ŁÓDŹ – MKS EŁK 4:0

ełkełkełk

26.08.2017. III liga. Aż 4:0. Oto fotki z meczu. Przed meczem i w przerwie odbyły się pokazy udzielania pierwszej pomocy. Inspiracją do tych działań była postawa 16-letniego Huberta, który tuż po ostatnim meczu uratował swojego dziadka, który stracił przytomność przed stadionem. Widać, że Hubert dobrze zapamiętał lekcje o udzielaniu pierwszej pomocy. Można o tym przeczytać tutaj: https://widzew.com/-/nastolatek-ktory-zostal-bohaterem

Facebook: Foto Marek Kowal


SCHRONISKO JASIONKA. FESTYN DLA PRZYJACIÓŁ.

drdrdrd

Dzień po uroczystym otwarciu schroniska, odbył się festyn zorganizowany dla przyjaciół i firm wspierających budowę. Właściciele Agnieszka i Przemysław Skuipińscy podziękowali sprzymierzeńcom. Goście po zwiedzeniu obiektu byli pod wrażeniem warunków jakie stworzono tu dlsa czworonogów. Potem miło spędzono czas przy poczęstunku i muzyce zespołu Lawender. Dla dzieciarni przygotowano dmuchaną zjeżdżalnię i inne atrakcje. Być może niektórzy z uczestników imprezy w przyszłości zdecydują się na adpocje podopiecznych schroniska.

Facebook: Foto Marek Kowal


SCHRONISKO JASIONKA. UROCZYSTE OTWARCIE.

osososos

Stało się. Inwestorzy i właściciele schroniska, Agnieszka i Przemysław Skupińscy przecięli wstęgę i zaprosili gości do zwiedzania obiektu. Widać, że zwiedzajacy byli pod wrażeniem a wśród nich poseł na Sejm RP Paweł Bejda, posiadacz licznej gromadki kotów. Wrażliwy na krzywdę zwierząt, wraz z małżonką podejmuje wiele inicjatyw na rzecz poprawy ich losu. Na uroczystość przybył też przedstawiciel prezesa Najwyzszej Izby Kontroli, który odczytał list od Krzysztofa Kwiatkowskiego. Proboszczowie z Białej i z Dąbrówki poświęcili schronisko.  Liczni goście odwiedzili nas tego dnia, przedstawiciele służb weterynaryjnych, burmistrzowie i wójtowie oraz wysłannicy urzędów gminnych, strażnicy miejscy z Brzezin i ze Zgierza. Z zainteresowaniem zapoznali się z najnowocześniejszą w Polsce konstrukcją schroniska i doskonałymi warunkami pobytu stworzonymi w schronisku dla bezdomnych czworonogów. Sądzimy, że wielu z nich nawiąże współpracę z tą placówką. Odwiedzili schronisko też dziennikarze m.in. z TVP Łódź, Telewizji Toya, Gazety Wyborczej i dziennika Fakt. Część oficjalną uroczystości poprowadziła znana prezenterka łódzkiego ośrodka TVP Magdalena Michalak.

Dary dla przyszłych podopiecznych schroniska przynieśli goście a nawet nadesłał właściciel konkurencyjnej placówki spod Sieradza. Cóż, miłośnicy zwierząt, starający się poprawić ich los to jedna rodzina.

Biedna suczka Tośka poczuła sie wyjątkowo. Wzbudzała duże zainteresowanie. Jest ona tymczasem jedynym rezydentem schroniska. Jeszcze przed otwarciem przybłąkała się lub ktoś ją podrzucił. Była szczenna, wygłodzona i w opłakanym stanie. Otoczona ją opieką doszła do siebie i urodziła swoje maluchy. ( To te na czołówkowym zdjęciu strony schroniskijasionka.pl ). Odchowane znalazły już nowe domy.

Facebook: Foto Marek Kowal


SCHRONISKO JASIONKA. JUŻ GOTOWE.

schschscj

Dziś, 25.08.2017 otwarte zostanie nowe schronisko dla zwierząt w Jasionce (gmina Zgierz). Obiekt znajduje się z dala od siedzib ludzkich i jest jednym z nowoczesniejszych w Polsce. Zapewni przebywającym w nim psom i kotom dobrostan na poziomie wyższym niz przewidują to nasze przepisy. Zwierzęta mają przebywać w klimatyzowanych i ogrzewanych boksach z dostępem do indywidualnych wybiegów. Teraz wiele zależy od właściciela placówki. Personel to ekipa osób od lat zaangażowanych w opiekę nad zwierzętami w potrzebie. Zobaczymy jak to zafunkcjonuje.

Facebook: Foto Marek Kowal


SCHRONISKO JASIONKA. CZAS BUDOWY.

budbudbud

Dziś, 25.08.2017 otwarte zostanie nowe schronisko dla zwierząt w Jasionce (gmina Zgierz). Obiekt znajduje się z dala od siedzib ludzkich i jest jednym z nowoczesniejszych w Polsce. Zapewni przebywającym w nim psom i kotom dobrostan na poziomie wyższym niz przewidują to nasze przepisy. Zwierzęta mają przebywać w klimatyzowanych i ogrzewanych boksach z dostępem do indywidualnych wybiegów. Teraz wiele zależy od właściciela placówki. Personel to ekipa osób od lat zaangażowanych w opiekę nad zwierzętami w potrzebie. Zobaczymy jak to zafunkcjonuje. Przez ostatnie pół roku dokumentowałem fotograficznie kolejne fazy budowy. Oto te migawki.

Facebook: Foto Marek Kowal


ŁKS ŁÓDŹ – BŁEKITNI STARGARD 2:0

bbbbbbbb

23.08.2017. II liga. Po strzelonym karnym przez Jewgena Radionowa wydawało sie, że ełkaesiacy będą kontrolować grę. Niestety, w 78 minucie gol dla gości (fot. 18 i 19). Wynik uratował Patryk Bryła w 85 min. Dwie minuty później piłka w bramce ŁKS, ale sędzia odgwizdał spalonego. Oczywiście, piłkarze Błękitnych się awanturowali, ale jak zwykle w takich sytuacjach niczego u sędziego nie wskórali.

Facebook: Foto Marek Kowal


LETNIA SCENA MONOPOLIS. KOLACJA NA CZTERY RĘCE.

momomomo

Jan Sebastian Bach i Jerzy Fryderyk Haendel spotkali się w łódzkim parku Żródliska przy winku i suto zastawionym stołach, a właściwie instrumentach, które pełniły tę rolę. Trochę z siebie szydzili, trochę sobie „kadzili” a przysłuchiwał się temu i serwował dania kamerdyner Schmidt. Schlebianie władzy, pogoń za sukcesem i sławą, umiejętność sprzedania swej sztuki, to też tematy ich dysputy. Odmienne postawy obydwu mistrzów wobec tych tematów dało okazję do refleksji, dotyczących także współczesności, co z satysfakcją wychwytywała publiczność zebrana w tym teatrze pod chmurką. Deszczyk tylko przez chwilę postraszył. Ci, którzy nie zdążyli odebrać bezpłatnych zaproszeń, przyszli do parku z własnymi siedziskami.

„Kolacja na cztery ręce” Paula Barza w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego, to przedstawienie przygotowane przez Stołeczny Teatr Kamienica w ramach Letniej Sceny MONOPOLIS. W role mistrzów muzyki oraz kamerdynera, miłośnika opery wcielili się mistrzowie sceny : Emilian Kamiński, Olaf Lubaszenko i Maciej Miecznikowski.

Facebook: Foto Marek Kowal